Pacifica Residence

Malcolm Davis Architecture Joe Fletcher
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Kiedy Kevin Hale zwiedzał jedną z rezydencji w Bay Area ukończoną przez architekta Malcolma Davisa, uderzyły go proste, czyste wykończenia i naturalne światło – dom nie był jednak odpowiedniej wielkości. Pewnego dnia jednak Kevin Hale znalazł idealny budynek. Nieruchomość była pomijana przez lata, a jej elewacja była wybielona na słońcu, pokryta drewnianym gontem, a jej układ nie był remontowany od wieków. Na pochyłej działce znajdowało się także oddzielne, niedozwolone studio, które jakimś cudem uniknęło jakichkolwiek działań naprawczych do czasu wystawienia domu na sprzedaż. „Ta nieruchomość miała burzliwą historię” – mówi Davis. „To nie była czysta karta, ale widzieliśmy potencjał”.

Kiedy Kevin i jego żona Kathy Gerlach zdecydowali się kupić dom i współpracować z Davisem przy remoncie, panowała powszechna zgoda: musiał on stanowić przykład piękna przemyślanej prostoty. „To zabawne, ponieważ Kevin jest projektantem UX, który stał się inwestorem, więc ma bardzo zaawansowane zaplecze analityczne i technologiczne” – mówi Davis. „Ale jest też bardzo wrażliwy na dotyk i docenia rzeczy, które się nie zmieniają, choćby tylko dlatego, że mają sens takimi, jakie są. Zatem to, co stworzyliśmy, można uznać za dom analogowy, biorąc pod uwagę jego ponadczasowe detale”.

Davis chciał stworzyć nieruchomość, która wpisałaby się w raczej kameralne otoczenie, więc nie mogła być przewymiarowana ani agresywnie nowoczesna. Musiał wyglądać klasycznie, ale musiał także odzwierciedlać życie na wybrzeżu. „Obojga pociągała nas konstrukcja prostego budynku z dwuspadowym dachem” – mówi Davis. Architekt zdecydował się zachować znaczną część pierwotnego układu domu. On i jego zespół przebudowali dach, aby zapewnić bardzo potrzebną izolację, a także zwiększyć wysokość o kilka centymetrów. Dodali także przedpokój i stworzyli wspaniały pokój, instalując rząd okien, aby wyznaczyć jadalnię pomiędzy otwartą kuchnią a przytulną przestrzenią mieszkalną.

Oryginalne podłogi z daglezji pozostały, ale elewacja została zmieniona i pomalowana na czarno. Idea studia pozostała aktualna, nawet jeśli istniejąca konstrukcja musiała zostać zburzona. Davisowi i Kevinowi spodobała się myśl o oddzielnym biurze – wyraźnym oddzieleniu pracy od zabawy – dlatego za domem zbudowano nowe studio otoczone stalą corten, połączone zewnętrznym tarasem. „Kiedy zburzyliśmy studio, przekopaliśmy się pod domem, aby ukryć większość prywatnych przestrzeni na zboczu wzgórza” – mówi. „Tak więc pod studiem znajduje się garaż, pod tarasem dwie sypialnie, a pod głównym salonem znajduje się główny apartament”.

„Dom wygląda jak skromny dom na plaży” – mówi Davis. „Dodaliśmy przestrzeń, ale nie dodaliśmy masy do ulicy. To proste, ale ciekawie jest też zobaczyć, jak wiele można zrobić bez wpływu na całą okolicę”.

Lokalizacja: Bay Area, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA