Pakiri

ao architecture Stephen Entwisle
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Założeniem projektu Pakiri było nowoczesne podejście do STODOŁY, która w pełni wykorzystałaby widoki na morze aż po Little Barrier Island (aspekt północno-wschodni). Widok na morze wynosi 180 stopni, a położenie na szczycie wzgórza pozwoliło również na wspaniałe widoki z powrotem na rodzimy krzew w stronę południową i zachodnią. Mieszkanie znajduje się w najwyższym punkcie wzgórz wokół. Biorąc pod uwagę rozmiar bryły, każda przestrzeń w jej obrębie została „przyozdobiona” zarówno widokami, słońcem, jak i połączeniem z naturą.

Architekci z pracowni ao architecture wykorzystali archetyp dwuspadowego dachu, prostokątnej STODOŁY i rozłożyli ją wzdłuż działki za pomocą szeregu mniejszych form, które zachowują ogólną uproszczoną formę. Pozwoliło to każdej przestrzeni na maksymalne wykorzystanie preferowanych widoków dzięki projektowi o pojedynczej głębokości. Oddzielenie formy dachu i płyty podłogowej pomogło zlokalizować mieszkanie na wzgórzu w bardziej odpowiedniej skali. Proporcje zostały dodatkowo skorygowane poprzez usunięcie szczytu garażu z głównego budynku i obrócenie go, a także nadanie dodatkowej wysokości szczytowi głównej sypialni. Duża ilość przeszkleń po stronie północnej i ograniczone przeszklenia po stronie wschodniej, zachodniej i południowej pomaga w uzyskaniu efektu nasłonecznienia masy betonowej. Przestrzenie o pojedynczej głębokości umożliwiają wentylację krzyżową w celu chłodzenia.

Architekci użyli palety materiałów z ciemnego bejcowanego drewna, ciemnego profilowanego metalu i jaśniejszej polerowanej betonowej podłogi. Materiały zostały dobrane tak, aby mogły albo naturalnie starzeć się, albo być konserwowane, w zależności od preferencji i pożądanego wyglądu. Stanowiły nowoczesną interpretację struktury przypominającej STODOŁĘ, o którą poproszono w briefie.

Lokalizacja: Auckland, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA