Fot. Will Scott | Arch. Liddicoat & Goldhill

stodołaz XVIII wieku

Zabytkowe zabudowania rolnicze w wiejskim rejonie Kent w Wielkiej Brytanii przekształcono w „Imprezową stodołę”. Miejsce to ma służyć jako posiadłość wykorzystywana głównie w weekendy.

Fot. Will Scott | Arch. Liddicoat & Goldhill

Właściciele zajmujący się zawodowo modą i projektami cyfrowymi są jednocześnie żarliwymi wielbicielami architektonicznych artefaktów. W tym miejscu mogą z powodzeniem  realizować swoje pasje. Wraz z architektami opracowali projekt, który obejmował gruntowną renowację i adaptację pochodzącej z XVIII wieku stodoły. W dawnych czasach wykorzystywano ją do młócenia zebranych na tutejszej farmie zbóż. W wyniku wspólnych prac powstała unikatową interpretacja dawnej zabudowy rolniczej. Właściciele postawili na pierwszym miejscu atmosferę miejsca i zastosowane materiały. Nie skupiali się na żadnym konkretnym planie. W zamian oczekiwali kreatywnej funkcjonalności istniejących tu budynków i pomieszczeń. Celem było więc połączenie jakości tych fragmentów stodoły, które przetrwały w dobrym stanie. Architekci mieli też otworzyć całą konstrukcję w taki sposób, by można było docenić widoki na piękne krajobrazy pastwisk i okolicznych wzgórz.

Fot. Keith Collie | Arch. Liddicoat & Goldhill

Kluczem w realizacji tego projektu była bliska współpraca specjalistów zajmujących się zabytkową architekturą z inżynierami, którzy pomagali zachować każdy wartościowy fragment budynków. Wyzwaniem było natomiast zrealizowanie współczesnej wizji właścicieli w taki sposób, by mogła ona współgrać z architekturą pochodzącą z innych czasów i pełniącą niegdyś zupełnie inne funkcje.

Nowy projekt zachował charakter stodoły. Wewnątrz jednak zyskała ona nowe pomieszczenia. Udało stworzyć się trzy sypialnie dla gości, sypialnię główną z łazienką, dodatkowe łazienki dla gości, kuchnię z wydzieloną jadalnią oraz wyjątkowy salon.

Oryginalne konstrukcje z tzw. zielonego dębu ostrożnie rozebrano, a następnie przewieziono i naprawiono w firmie Green Oak Company. Specjalizuje się ona w tradycyjnych technikach stolarskich. Konstrukcje zostały następnie złożone na miejscu. Główna rama największej stodoły została dodatkowo wzmocniona stalą i ocieplona. Dzięki takim zabiegom udało się wprowadzić do budynku odpowiednie mechanizmy wspomagające otwieranie dużych drzwi i przeszkleń.

Projekt umiejętnie łączy materiały z recyklingu z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, które pozwalają właścicielom zarządzać całym domem zdalnie.