O inspiracji
Passivhaus Eisenstraße wybudowano na działce o powierzchni 2300 m2 w międzygminnym obszarze biznesowym i centrum usługowym w Neubruck. Stworzono go we współpracy mistrza stolarza Adi Strigl z Lunz am See i eksperta technologii budowlanej inż. Roberta Zellhofera z St. Anton an der Jeßnitz.Architekt Andreas Kirchleitner (EcoConcept) przywiązywał szczególną wagę do współczesnego języka projektowania w połączeniu z ekologiczną konstrukcją i innowacyjną technologią budowlaną. W ocenie instytucji klimaaktiv budynek otrzymał Złoty Standard z wynikiem 925 na 1000 możliwych punktów. Passivhaus Eisenstraße pod względem stylu, przyjmuje formalne i typowe dla najbliższego regionu podejście projektowe. Swoją bryłą dopasowuje się do domów, które można znaleźć wzdłuż ulicy Eisenstraße. Zastosowano tradycyjny, dwuspadowy dach i okna doświetlające. Bryła cechuje się prostymi, klarownymi liniami.
Powierzchnia mieszkalna tego domu to około 150m2 z dodatkowym przestronnym tarasem. Fasada jest nie tylko czymś dla oka, ale ma też znaczenie i cel. Z jednej strony rzemieślnicy chcieli połączyć budownictwo tradycyjne w postaci dwuspadowego dachu z budownictwem nowoczesnym (futurystyczna kostka). Z drugiej strony elewacja zewnętrzna służy również do zacienienia parteru. Drewniane listwy zostały przymocowane zgodnie z kątem padania słońca i nadal przepuszczały wystarczającą ilość światła.
W procesie budowy zastosowano prawie wyłącznie ekologiczne materiały. Passivhaus Eisenstraße nie jest zwykłym domem pasywnym. To, co wyróżnia ten dom pasywny, to fakt, że nie wymaga żadnych zewnętrznych źródeł energii do ogrzewania. Zużywa tyle samo energii, ile czerpie z systemu fotowoltaicznego. W tym projekcie oszczędzanie energii idzie jeszcze dalej – określa się to mianem domu plusenergetycznego. Oznacza to, że dom wytwarza więcej energii niż zużywa i tym samym na koniec roku ma dodatni bilans energetyczny. Przy wskaźniku energetycznym 9,2 kWh/m2a jest znacznie poniżej wartości normalnego nowego budynku – który wymaga około 50-65 kWh/m2a ogrzewania. „Dla nas zawsze kluczowym celem było utrzymanie zapotrzebowania energetycznego naszego domu na jak najniższym poziomie, od budowy przez eksploatację do utylizacji, przy jednoczesnym budowaniu z ekologicznych materiałów wysokiej jakości i nadal zapewnianiu domu w przystępnej cenie” – mówią inwestorzy.