Pensjonat nad jeziorem Balaton

bari.boci Botond Wertan
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Pensjonat o nazwie bari.boci to stuletni budynek z czerwonego kamienia w Kővágóörs, na samym skraju wioski.

Właściciele zakochali się w regionie Kővágóőrs ponad dziesięć lat temu. Od tego czasu spędzali tu każdą wolną chwilę i uznali, że chcą mieć tu pensjonat. Wtedy zobaczyli ogłoszenie o domu, który podziwiali od dawna. Mimo że wiedzieli, że jego renowacja jest dużo większym zadaniem niż pierwotnie planowali, zdecydowali się na to ze względu na lokalizację domu.

„Ponieważ jest to ostatni budynek w wiosce, czujesz się, jakbyś stał w samej bramie Kotliny Káli.  Jeśli wyjdziesz z ogrodu, zobaczysz kamienne morze Kővágóőrs tuż pod twoimi stopami. Jakby to wszystko było częścią ogrodu”  –  mówi Johanna. Prawie stuletni budynek z czerwonego kamienia i część dobudowana przypuszczalnie w latach osiemdziesiątych uzasadniały podział domu na dwa mieszkania. Celem było przywrócenie pierwotnego stanu w bardziej nowoczesny sposób. Wymieniono więc dawne plastikowe drzwi i okna na drewniane. Zdjęto warstwy ze ścian, aby znów mieć piękne, otynkowane ściany, a w niektórych miejscach pozostawiono widoczne struktury kamienia.

Jeśli chodzi o wnętrze to zachowano stary, otynkowany kamienny komin i dębowe schody. We wnętrzach dominują naturalne materiały, takie jak drewno i len. W umeblowaniu obowiązuje zasada „ mniej znaczy więcej”. Stare skarby znalezione na pchlich targach mieszają się z nowoczesnymi, funkcjonalnymi meblami w pensjonacie.

Lokalizacja: Kővágóörs, Węgry
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Wynajem

bari.boci