nowoczesna STODOŁA

Pensjonat nad jeziorem Balaton

O inspiracji

Natknęliśmy się na pensjonat o nazwie bari.boci, stuletni budynek z czerwonego kamienia w Kővágóörs, na samym skraju wioski.

Od najmłodszych lat lubiliśmy wodę, jezioro Balaton i przyrodę, ale zakochaliśmy się w regionie Wyżyny Balatonu i Kővágóőrs dopiero osiem lat temu. Od tego czasu spędzaliśmy tu każdą wolną chwilę i uznaliśmy, że chcemy mieć tu pensjonat. Wtedy dwa lata temu zobaczyliśmy ogłoszenie o tym domu, który podziwiamy od dawna. Mimo że wiedzieliśmy, że jego renowacja jest dużo większym zadaniem niż pierwotnie planowaliśmy, zdecydowaliśmy się na to ze względu na lokalizację domu. Ponieważ jest to ostatni budynek w wiosce, czujesz się, jakbyś stał w samej bramie Kotliny Káli.  Jeśli wyjdziesz z ogrodu, zobaczysz kamienne morze Kővágóőrs tuż pod twoimi stopami, gdzie siedząc na skale możesz zobaczyć cały basen. Jakby to wszystko było częścią ogrodu”  –  opowiada Johanna.Prawie stuletni budynek z czerwonego kamienia i część dobudowana przypuszczalnie w latach osiemdziesiątych uzasadniały podział domu na dwa mieszkania. „Mieliśmy łatwiejszą pracę ze starą częścią budynku: tutaj celem było przywrócenie pierwotnego stanu w bardziej nowoczesny sposób. Wymieniliśmy więc dawne plastikowe drzwi i okna na drewniane. Zdjęliśmy warstwy ze ścian, aby znów mieć piękne, otynkowane ściany, a w niektórych miejscach pozostawiliśmy widoczne struktury kamienia.”

Jeśli chodzi o wnętrze. Tutaj właściciele zachowali stary, otynkowany kamienny komin i dębowe schody.

We wnętrzach dominują naturalne materiały, takie jak drewno i len. W umeblowaniu obowiązuje zasada „ mniej znaczy więcej”. Stare skarby znalezione na pchlich targach mieszają się z nowoczesnymi, funkcjonalnymi meblami w pensjonacie. Stary obraz przedstawiający owcę, portret pasterza i dwie statuetki Béli Somogyi czekały dwa lata na przeniesienie się z domu Johanny do pensjonatu. W przypadku ceramiki użytkowej powoli, ale systematycznie zastępują wszystko, co się da, dziełami węgierskich artystów ceramicznych: obecnie w mieszkaniach znajdują się obiekty Renáty Zsigi, Enikő Kontor i Anny Czakó.

Szukasz domku na wynajem? Zajrzyj tutaj

Lokalizacja: Kővágóörs, Węgry
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Partner

Wynajem

bari.boci