Pieter Vanrenterghem: belgijska posiadłość

Pieter Vanrenterghem Thomas de Bruyne
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

W kraju, który szczyci się szanowaną estetyką projektowania, belgijski architekt wnętrz Pieter Vanrenterghem potwierdza swoje zamiłowanie do flamandzkiego wiejskiego języka. Wszystko poprzez minimalistyczną posiadłość na zachodzie Belgii.

W pobliżu granicy z Francją, leży wioska Adinkerke. Niedaleko belgijskiego wybrzeża, znajduje się wiejska posiadłość – jedno z ostatnich gospodarstw w regionie otoczone murem wodnym. Lokalnego projektanta – Pietera Vanrenterghema – poproszono o stworzenie wiejskiego zacisza. Oferując antidotum na ulotne trendy, Pieter podkreśla cechy nowoczesnego belgijskiego designu. Prostota, ciepło i kunszt wykonania, oprawione naturalnymi materiałami. Pieter postanowił zaakcentować flamandzką historię gospodarstwa, przekształcając główny dom i przyległe cztery budynki. Główny dom obejmuje salon na otwartym planie, trzy sypialnie i trzy łazienki, dodatkowo dwie sypialnie z łazienkami w otaczających budynkach.

Naturalne materiały

Tworząc prawdziwe miejsce ucieczki, Pieter przekształcił czwarty budynek w przestrzeń fitness z krytym basenem. Dodatkowo piąty budynek stał się wydzielonym miejscem imprez. We wszystkich pięciu budynkach właściciele chcieli odzwierciedlić najlepsze belgijskie tradycje wnętrzarskie. „Właściciele poprosili o dom łatwy do zamieszkania. Wyróżniający się ciepłem i wyczuciem dotykowym, ukształtowanym przez naturalne materiały” – mówi Pieter Vanrenterghem. Z dumą wymienia szereg naturalnych powierzchni, od kamienia naturalnego Agripa Fine Muzillac Veine w kuchni po trawertyn – oba pochodzą od belgijskiego dostawcy kamienia Hullebusch.

Podłogi w głównym domu wyłożono marokańskimi tynkami wapiennymi Tadelakt, pokrytymi dywanikami sizalowymi i charakterystyczną dla Pietera stolarką z drewna orzechowego. Do sali imprezowej wybrał także podłogę w jodełkę z ciemnego dębu, pod odrestaurowanymi odsłoniętymi drewnianymi belkami stropowymi. „Wnętrza są bardzo czyste, minimalistyczne i charakteryzują się określonymi aranżacjami” – mówi Pieter. „Zastosowanie naturalnych materiałów łagodzi te linie, sprawiając, że przestrzenie wydają się bardziej ludzkie”.

Projekt naszpikowany designem

Salon, jadalnia i kuchnia na otwartym planie w głównym budynku to niewątpliwie przytulne, kontemplacyjne miejsce, w którym można zwinąć się przy kominku, a przestrzeń mieszkalna jest naszpikowana ikonami designu. Od sofy Togo Michela Ducaroya dla Ligne Roset, fotela Easy Chair Pierre’a Jeannereta i fotela PK22 Poula Kjærholma dla Fritza Hansena, po lampę Austere Floor autorstwa rodzimego talentu Hansa Verstuyfta dla Trizo21.

Lokalizacja: Adinkerke, Belgia
Tekst: nowoczesna STODOŁA