Płytki włókno-cementowe na elewacji i dachu

  Kategorie: Domy modułowe

  O inspiracji

  Elewacja i dach tego domu zostały pokryte płytkami z włókno-cementu. Projekt opracowany był przez belgijską pracownię NU Architectuuratelier.

  Leeuw House został zaprojektowany dla młodej pary w miejscowości Sint-Pieters-Leeuw, niedaleko Brukseli. Jego kształt naśladuje bardziej tradycyjne ceglane budynki w okolicy, ale elewacja wyróżnia się na tle innych zabudowań.

  Para poprosiła o energooszczędny dom, więc firma NU architectuuratelier zaprojektowała go tak, aby spełniał standardy domu pasywnego.

  Północna elewacja trzypiętrowego domu jest stosunkowo pusta. Z kolei elewacja południowa i zachodnia są prawie w całości przeszklone w celu maksymalnego wykorzystania światła i ciepła słonecznego. Ta orientacja przesuwa również widoki w kierunku sąsiednich pól z dala od sąsiednich budynków.

  Wiele otworów zaprojektowano tak, aby nadać budynkowi bardziej dynamicznego charakteru. Należą do nich rampa do garażu, drzwi na taras z tyłu i schody zewnętrzne w formie długiej ścieżki biegnącej wzdłuż domu.

  Dom posiada garaż w piwnicy oraz trzy sypialnie na piętrze. Jadalnia, kuchnia, salon i gabinet zaaranżowano między parterem a piętrem.

  Część podłogi w salonie została wysunięta na wspornikach do kuchni, aby zapewnić powierzchnię do gotowania.

  Klient chciał, aby projekt wyróżniał się z tłumu, udało mu się to dzięki zastosowaniu płytki włókno-cementowej.

  W Polsce płytki małoformatowe z włókno-cementu zyskują z roku na rok coraz większą popularność. Na przykład w ofercie Cedral dostępne są w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach oraz dwóch wykończeniach powierzchni (gładkiej i o strukturze łupka), dając niezliczone możliwości przy projektowaniu.

  Lokalizacja: Belgia
  Tekst: nowoczesna STODOŁA