Pod skórą z surowego bambusa

Hervé Abbadie and Karawitz
Partnerzy

O inspiracji

Projekt firmy Karawitz Architecture skupia się na dwóch wrażliwych stronach budynku. Zamknięty jest od północy, czyli tam, gdzie straty energii mogą być największe, a otwarty od południa, gdzie korzysta z naturalnego oświetlenia i ciepła. Dom został uznany za najlepsze wykonanie pod kątem niskiego zużycia energii we Francji i jest pierwszym budynkiem w regionie paryskim, który otrzymał europejski certyfikat PHI („Passiv Haus Institut”).
„Druga skóra” budynku, wykonana z surowego bambusu, owija szkielet zrobiony z dużych, drewnianych paneli. Z czasem będzie ona zyskiwała szary odcień, a inspiracją dla takiego pomysłu były typowe stodoły, jakie można znaleźć w regionie. Ta forma elewacji przysłania też okna od północy i przenosi się również na sam dach. Identyczne okiennice przesłaniają duże okna od południa, tworząc grę światła i cienia w dzień oraz w nocy. Projekt obejmuje też panele fotowoltaiczne, które umieszczono na dachu.
Płyta fundamentowa jest jedynym elementem betonowym domu, a cała konstrukcja powstała z bardzo dużych paneli drewnianych, wyprodukowanych wcześniej w warsztacie.

Lokalizacja: Bessancourt, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Hervé Abbadie and Karawitz