Pod skorupą

Adolf Bereuter
Partnerzy

O inspiracji

W tym austriackim domu architekt Sven Matt wymieszał podstawowe kształty z bogatymi detalami.

Wydaje się, że nie można być jednocześnie minimalistą i maksymalistą, ale to właśnie osiągnął Sven Matt projektując dom na wzgórzu w miejscowości Bregenzerwald w Austrii. Architekt stworzył projekt dla swojego brata i jego żony. Prosty, podstawowy kształt budynku kontrastuje z intrygującą „skorupą” z kraty, która inspirowana jest projektami z regionu. „Wykorzystanie drewna, redukcja linii oraz wciąż bogata, zdobiona fasada to tradycyjny motyw regionu” – informuje Matt.

Ta oryginalna skorupa budynku została wykonana z drewna jodły pospolitej, pozyskiwanej z pobliskiego lasu.
Mieszkańcy wchodzą do domu od strony ulicy przez wyższy poziom, na którym mieszczą się sypialnie. Krokwie usunięto, by stworzyć dodatkową przestrzeń na strychu. W przeciwieństwie do gęsto zorganizowanego piętra, poziom niższy mieści jedną główną, otwartą przestrzeń, w której można gotować, jeść posiłki i odpoczywać. Nad stołem w jadalni wiszą proste lampy firmy Supermodular.

Wbudowane szafki stworzone przez lokalnych stolarzy odróżniają salon od strefy funkcjonalnej, gdzie znajdują się różne sprzęty i urządzenia. „Ze względu na zintegrowane szafki nie ma potrzeby wstawiania dodatkowych mebli” – wyjaśnia Matt.

Okno dachowe zalewa przestrzeń strychu naturalnym światłem i pozwala oglądać nocą gwiazdy.
Wyjątkowa fasada budynku widoczna jest przez okno w łazience, stając się częścią wystroju tego wnętrza.
Prosty kształt zewnętrzny domu pomaga mu wtopić się w jego otoczenie.

Lokalizacja: Bregenzerwald, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA