Czarny Dom: rodzinna ostoja pod solarnym dachem

SunRoof

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Architekci z TYYNI Studio stworzyli dla przyszłych mieszkańców Czarnego Domu harmonijną przestrzeń, stanowiącą swego rodzaju azyl, gdzie można wyciszyć się od zgiełku miasta i otworzyć na przyrodę. Jest ekologicznie nie tylko dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, ale i energii z dachu solarnego SunRoof. Całość przyciąga wzrok ponadczasowym minimalizmem i jednolitą estetyką.

Klimatyczne zacisze

Zgodnie z wytycznymi inwestora, bryła Czarnego Domu będzie zamknięta wizualnie od strony ulicy. Monolityczna elewacja rozciąga się na całą szerokość działki i uniemożliwia wgląd postronnych osób w przestrzeń prywatną.

Od wewnętrznej strony działki dom otwiera się na dziki, zadrzewiony ogród. Nowy obiekt tworzy z sąsiadującym, rodzinnym domem inwestora, zamknięty układ. Ogród służy domownikom obu obiektów, a całość jest otoczona wysokim, nieprzeziernym ogrodzeniem dla uzyskania odizolowanej, rodzinnej ostoi.

Praktyczny design

Funkcjonalnie obiekt jest podzielony na dwie strefy. Parter został zdominowany przez loftową przestrzeń dzienną. Jest to miejsce wspólnego spędzania czasu dla każdego mieszkańca. Przestrzenie płynnie przechodzą jedna w drugą. Niemal połowa projektowanej kubatury została przeznaczona na dwukondygnacyjny salon. Na poziomie parteru salon otwiera się panoramicznie na ogród. Powyżej posiada galerię – miejsce pracy i odpoczynku.

Klatka schodowa umieszczona jest centralnie i prowadzi mieszkańców do prywatnej części – w głąb poddasza, gdzie znajduje się seria rytmicznie ułożonych pokoi. Odzwierciedlenie uporządkowanego układu wewnętrznego można znaleźć w elewacji ogrodowej – regularny układ okien, zapewniający każdemu mieszkańcowi obszerny widok na naturę. Układ funkcjonalny zakończony jest przestrzenią domowego spa&wellness. To tu można odzyskać równowagę i ukoić zmysły.

Styl, elegancja i wizualna spójność

Dom jest połączeniem minimalistycznej formy oraz naturalnych materiałów takich jak opalane drewno, kamień czy gliniane tynki – to one nadają migotliwości i różnorodności gładkim powierzchniom budynku.

Obiekt zwieńczony jest zaawansowanym technologicznie dachem solarnym o łącznej mocy 41,04 kWp. Możliwość pełnego zintegrowania instalacji fotowoltaicznej z budynkiem zapewnia miłą dla oka spójność wizualną. Wytrzymałe moduły PV są jednocześnie pokryciem połaci dzięki czemu zachowana została elegancka i prosta bryła. Czarne, jednolite poszycie dobrze komponuje się kolorystycznie z elewacją i nadaje całości surowego, ponadczasowego charakteru.

Jak podkreśla Piotr Gniewek, architekt TYYNI Studio, „innowacyjny dach SunRoof doskonale łączy walory estetyczne z oczekiwaniami inwestorów wobec samowystarczalności energetycznej. Taki dach jest nie tylko designerski i trwały, ale i funkcjonalny, co sprawia, że jest jednym z najbardziej przyszłościowych rozwiązań w obiektach nastawionych na wysoką jakość architektoniczną połączoną z zaawansowaną technologią”.

Czarny Dom został zaprojektowany jako miejsce przyjazne mieszkańcom i środowisku. W tę koncepcję wpisuje się także dach SunRoof, który staje się źródłem „zielonej” energii do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych i ogrzewania budynku. Zamienia nieruchomość w małą, ekologiczną elektrownię, zapewniając właścicielom maksymalną niezależność energetyczną.

Lokalizacja: Długołęka k.Wrocławia
Powierzchnia zabudowy: 205 m2
Powierzchnia użytkowa: 276 m2
Powierzchnia dachu SunRoof: 240m2

Więcej projektów firmy Sunroof znajdą Państwo w naszej zakładce oraz na Instagramie i Facebooku, zapraszamy!

Partner

SunRoof