Polska Zagroda – zachwycająca różnorodnością

Partnerzy

O inspiracji

Plan budynku jest bardzo nietypowy. Powstał w wyniku nawiązania do już istniejących zabudowań. Nie jest to typowa renowacja budynków. Stare gospodarstwo wiejskie liczyło 5 budynków, które były przeznaczone do wyburzenia. Na ich bazie powstało 5 Polskich STODÓŁ. Stary dom został przeprojektowany i dostosowany do nowo powstającej rezydencji „Polskiej Zagrody”. Do tego architekci wzięli pod uwagę ukształtowanie terenu i krajobrazu, podział na odpowiednie funkcje pomieszczeń, a także istniejący drzewostan (zamysł był taki, by oszczędzić jak najwięcej drzew).

Stolarka okienna

Tak nowoczesny i ciekawy projekt wymaga indywidualnego podejścia do okien. Stolarka okienna już od dawna pełni kilka ról. Oprócz doświetlenia pomieszczeń oraz oddzielenia wnętrza budynku od świata zewnętrznego – okna są ozdobą elewacji, często nadają charakteru projektowi.

Także w tym przypadku pochylono się nad tematem stolarki okiennej. Różnorodność systemów, wielkości, funkcji okien – dlatego między innymi Polska Zagroda jest tak ciekawa. MULTIKO Architektura Okien zaprojektowało oraz zamontowało stolarkę okienną na tym obiekcie. W poszczególnych częściach STODÓŁ zamontowano okna aluminiowe oraz fasadę aluminiową.

Na uwagę zasługują 3 pozycje okien przesuwnych cienkoramowych 2 stopnia. Te nowoczesne okna przesuwne charakteryzują się smuklejszą budową aluminium a grubość słupka to jedynie 25 mm (bezbarierowy próg, który jest zintegrowany z podłogą). Jedna z pozycji okien cienkoramowych jest z połączeniem typu glass-corner.

W nowoczesnej STODOLE zastosowano aż 7 konstrukcji fasad aluminiowych. W strefie wejściowej (STODOŁA Druga) MULTIKO Architektura Okien zainstalowało całoszklaną ścianę – wysokość fasady słupowo – ryglowej to ponad 9,5 m (szerokość to ponad 7,3 m)! Szklaną fasadę pokryto ażurowymi drewnianymi łuskami – nawiązanie do ornamentu zdobiącego wejście Domu Starego. W dwupoziomowym salonie znajduje się w całości przeszklona ściana szczytowa (fasady aluminiowe). Przeszklona ściana otwiera się na ażurową strukturę drewnianego, zewnętrznego tarasu. A do tego 7 konstrukcji różnych okien aluminiowych. W pulę tych okien wchodzą witryny połączone z kwaterami rozwiernymi, szklane narożniki glass-corner (połączenia narożne), duże okna typu FIX. W projekcie uwzględniono możliwość zasłonięcia przeszkleń. Do tego celu zamontowano żaluzje fasadowe (typ Z90).

Elewacja i nowoczesne rozwiązania

Wielu Inwestorów martwi się wyglądem bram garażowych. Szukają rozwiązań, które umożliwią uniknięcie efektu dominacji czy ciężkości. W projekcie zamontowano 3 bramy garażowe, które praktycznie są niewidoczne z zewnątrz. Taki efekt można było uzyskać dzięki pokryciu bram materiałem elewacyjnym (w tym wypadku deską drewnianą) oraz zlicowania bram z elewacją.

Projekt przewidział wiele nowoczesnych rozwiązań ze świata stolarki okiennej. Jednymi z nowoczesnych rozwiązań są czytniki biometryczne. Takie czytniki służą do otwierania okien i drzwi poprzez sczytanie linii papilarnych. Przyszłość zaczyna się już dziś. Ciekawym elementem, który wykorzystano w tym projekcie, są szyby samoczyszczące. Takie szyby idealnie sprawdzają się w przeszkleniach, które są np. wysokie, a dojście do nich jest utrudnione.

„Polska Zagroda” jest jednym z ciekawych projektów, które mieliśmy przyjemność realizować. Wielkoformatowe okna, fasady, bramy „znikające” w elewacji – takie projekty każą łamać schematy, wychodzić poza utarte schematy, projektować okna w indywidualny i jednostkowy sposób.

Dom „Polska Zagroda” został zaprojektowany przez BXB Bogusława Barnasia.

MULTIKO Architektura Okien przewaga dzięki doświadczeniu – prawidłowy montaż robi różnicę…

Lokalizacja: Polska