Prefabrykowany dom w Hiszpanii

Baragaño Architects MARIELA APOLLONIO
Partnerzy

O inspiracji

Firma Baragaño Architects zaprojektowała prefabrykowany dom ze stali galwanizowanej, drewna i płytki łupkowej, który złożono zaledwie w pięć godzin. Dom o nazwie „Casa Montaña” stanął w północno-wschodniej Hiszpanii.
Hiszpańskie studio architektoniczne zbudowało ten budynek jako drugi dom dla brytyjskiego architekta krajobrazu i jego rodziny, zamykając cały projekt w kwocie 137 952 funtów. Produkcja poszczególnych modułów, wytwarzanych w fabryce w Madrycie, trwała cztery miesiące, a następnie wszystko zostało przetransportowane w odległe, górskie miejsce, w którym kiedyś stał stary, kamienny kompleks spichlerzy. Choć zbudowany tu dom jest nowoczesny pod względem całej swej konstrukcji, jego wykończenie dopasowano pod kątem estetycznym do starego, wiejskiego otoczenia.
„To połączenie technologii i tradycji w okresie poprzedzającym Brexit” – poinformowali architekci, nawiązując do aktualnej sytuacji.

Parter budynku jest otwarty, a po bokach białych, podwieszanych schodów ze stali zorganizowano kuchnię i salon. Z jednej strony salonu powieszono czarny piecyk opalany drewnem, a duże szklane drzwi prowadzą z salonu na taras. Piętro wyżej znajdują się dwie sypialnie oddzielone przezroczystą ścianką z poliwęglanu, która przepuszcza promienie słoneczne i zalewa obydwa pomieszczenia naturalnym, delikatnym światłem.

Ze względu na to, że zdecydowana większość prac została przeprowadzona poza działką, maksymalnie ograniczono ingerencję w tutejszy krajobraz i jednocześnie mocno zredukowano koszty budowy. Architekci wykorzystali ekologiczne materiały, a sam dom został zaprojektowany tak, by miał odpowiedni poziom wydajności energetycznej. Ponadto, jeśli właściciele będą mieli takie życzenie, ich dom będzie można łatwo rozebrać i przenieść w inną lokalizację.

Hiszpańskie studio architektoniczne udostępniło projekt tego budynku jako pliki typu „open source”, dzięki czemu każdy może zapoznać się z nimi i na ich podstawie stworzyć swój własny prefabrykowany dom.
Architekci zwracają też uwagę na fakt, że prefabrykowane budynki mają nie tylko liczne korzyści finansowe i ekologiczne, ale też idealnie pasują do trudno dostępnych lokalizacji.

Lokalizacja: Asturia, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA