Prefabrykowany dom wydrukowany w technologii 3D

Partnerzy

O inspiracji

Korzystając z możliwości, jakie dają technologie prefabrykacji, firma haus.me stworzyła dom, który zapewnia swym mieszkańcom wszystko czego tylko mogą potrzebować – od wbudowanych mebli po łącze internetowe, a nawet pasujące do wystroju kieliszki do wina. Mało tego, dom może stanąć w praktycznie każdym miejscu na świecie.

To nowoczesny, luksusowy i „inteligentny” dom, który właśnie trafił na rynek. – „Chcieliśmy stworzyć najbardziej energooszczędny i najlepiej docieplony budynek na świecie… Coś na tyle dobrego, by mogło trafić do Księgi Rekordów Guinnesa” – mówi Max Gerbut, szef haus.me. Firma Gerbuta zaczęła zajmować się pomysłem na gotowe, mobilne domy w 2016 roku. Budynki miały być na tyle mocne, by przetrwać w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Jeszcze zanim startup zaprezentował swój gotowy produkt, Gerbut i jego zespół zostali dosłownie zalani zapytaniami z całego świata. Chętnych na kupno takiego domku zebrało się już ponad 10 tysięcy.

Po latach badań i tworzenia prototypów firma haus.me zaczęła w końcu oficjalnie prowadzić sprzedaż i w tym roku ukończyła już swą pierwszą dostawę, tworząc na Ukrainie w pełni autonomiczny dom o powierzchni 37 m2, całkowicie zasilany energią słoneczną. To co wyróżnia produkt haus.me to sposób jego budowy.

– „Kiedy ktoś zaczyna budować dom, zwykle zaczyna od konstrukcji i na niej tworzy izolację, ale my zrobiliśmy odwrotnie” – mówi Gerbut. My stworzyliśmy opatentowaną izolację z tworzywa sztucznego, która może być również wydrukowana w technologii 3D jako materiał budowlany do stworzenia ścian” – mówi prezes firmy.

Doskonale izolowana konstrukcja, ściany, dach oraz podłogi są wyposażone w opatentowane okna 6-panelowe. Projekt redukuje do minimum zużycie energii, dzięki czemu panele słoneczne zapewniają wystarczająco dużo energii potrzebnej do ocieplenia i schłodzenia budynku – nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Aby sprostać wymogom obowiązującym w Stanach Zjednoczonych, firma stworzyła zakład produkcyjny w Reno w stanie Nevada, gdzie domy są prefabrykowane i wyposażane w najbardziej zaawansowane urządzenia, wbudowane meble oraz systemy typu „smart, sterowane na odległość.

Linia produktowa haus.me oferuje obecnie trzy modele domów: mOne studio o powierzchni 37 m2, mTwo z dwiema sypialniami o powierzchni 74 m2 oraz dwupoziomowe mFour z trzema sypialniami i dwiema łazienkami o powierzchni 148 m2.

Firma haus.me nastawiona jest na rynek luksusowy, więc ceny zaczynają się od 199 tysięcy dolarów za model podłączony do sieci miejskiej, który jednak można wyposażyć w technologie, które pozwalają postawić budynek z dala od miejskich udogodnień.

– „Mamy plany, by domki stały się dostępne cenowo dla większej liczby klientów, ale obecnie kluczowe jest zastosowanie najwyższej jakości wykończenia, naturalnego drewna, drogiej elektroniki, wbudowanych mebli, urządzeń typu „smart” i tak dalej” – mówi Gerbut. – „To luksusowe mieszkanie i dom wakacyjny, który można zainstalować w każdym miejscu na świecie.”

– „Budynek jest w 100% gotowy do użytku, jak apartament hotelowy, więc wchodzisz i masz tam wszystko co może być Ci potrzebne, nawet kieliszki do wina” – dodaje.

Klienci, którzy nie kupują opcji bez dostępu do sieci, nadal czerpią korzyści z energooszczędnego pakietu podstawowego. Dzięki doskonałej, prefabrykowanej konstrukcji, dom można ogrzać mniejszą ilością energii niż potrzebna jest do zagotowania wody na kawę – nawet wtedy, gdy na zewnątrz temperatura jest zupełnie niska.

Wszystkie modele domów haus.me są już dostępne w sprzedaży, a pierwsze dostawy wykonano w lutym tego roku.

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA