Prefabrykowany, wiejski dom w dolinie Hudson

Lake|Flato Chris Cooper
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Firma Lake|Flato stworzyła projekt prefabrykowanego domu weekendowego, który powstał w zaledwie osiem miesięcy i już stał się laureatem prestiżowej nagrody.

W poszukiwaniu szybkiego rozwiązania

Po zakupie malowniczej nieruchomości nad jeziorem, właściciele musieli rozwiązać kolejną, pilną kwestię. Jak zbudować wymarzony, wakacyjny dom, w którym będą mogli spędzać czas z dziećmi podczas kolejnych letnich wakacji? Z pomocą przyszedł bliski przyjaciel, który polecił właścicielom firmę Lake|Flato z Teksasu. Projekt Porch House wydawał się być dla nich idealnym rozwiązaniem, które jednocześnie umożliwiało szybką i sprawną budowę. Czynniki te w połączeniu z dużą wrażliwością firmy na miejscowy krajobraz sprawiły, że para szybko podjęła decyzję. Dom o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych stanął na miejscu w zaledwie osiem miesięcy.

Projekt dostosowany do potrzeb

Prefabrykowany system, który został zastosowany, wykorzystuje elementy „werandy”. Stają się one „tkanką łączną” całego budynku. Dzięki temu proces budowy jest znacznie szybszy, sam budynek ma doskonałe właściwości energetyczne, a projekt łatwo dostosować do potrzeb.

Powstały w wyniku wspólnych działań „Clinton Corners Residence” składa się z trzech odrębnych konstrukcji z dwuspadowym dachem, które powstały z prefabrykowanych modułów. Wolnostojący domek dla gości oraz dwupoziomowe skrzydło z sypialniami opierają się na planach projektu domu z werandą. Trzeci element z dużym salonem, połączony z budynkiem sypialnym szklanym elementem, ma odsłoniętą drewnianą konstrukcję z białego dębu. W tej części znajduje się ogromny, otwarty salon połączony z jadalnią i kuchnią.

Błyskawiczna budowa

Budowa prowadzona była w zimie, co było sporym wyzwaniem. Po przygotowaniu miejsca budowy dostarczono gotowe panele na domek dla gości i dwupoziomowy budynek sypialny. Wszystko zainstalowano w ciągu trzech tygodni na przełomie listopada i grudnia. Natomiast drewniana konstrukcja i panele do części z salonem powstały w zaledwie tydzień w styczniu.

„Podstawowym celem projektu było stworzenie miejsca dla rodziny, gdzie będzie mogła latem zbierać się wraz z dziećmi, cieszyć się jeziorem i okolicą”  wspominają architekci. „Prefabrykowana konstrukcja pozwoliła nam ograniczyć proces budowy do ośmiu miesięcy, mając pewność, że w kluczowym czasie rodzina będzie mogła cieszyć się całą posiadłością.”

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt