Prefabrykowany, wiejski dom w dolinie Hudson

CHRIS COOPER
Partnerzy

O inspiracji

Firma Lake|Flato stworzyła projekt prefabrykowanego domu weekendowego, który powstał w zaledwie osiem miesięcy i już stał się laureatem prestiżowej nagrody.

Wkrótce po zakupie malowniczej nieruchomości nad jeziorem, oddalonej o półtorej godziny drogi od Manhattanu, właściciele z dziećmi w wieku szkolnym musieli rozwiązać kolejną, pilną kwestię: jak zbudować wymarzony, wakacyjny dom, w którym będą mogli spędzać czas z dziećmi podczas kolejnych letnich wakacji?Z pomocą przyszedł bliski przyjaciel, który polecił właścicielom renomowaną firmę architektoniczną Lake|Flato z Teksasu. Projekt Porch House, czyli domu z werandą, wydawał się być dla nich idealnym rozwiązaniem, które jednocześnie umożliwiało szybką i sprawną budowę. Czynniki te w połączeniu z dużą wrażliwością firmy na miejscowy krajobraz sprawiły, że para szybko podjęła decyzję. Gotowy, duży dom o powierzchni ponad 400 m2 stanął na miejscu w zaledwie osiem miesięcy.

Nowy projekt był też świetną okazją dla architektów, którzy przy tej okazji rozszerzyli swoją działalność o współpracę z firmą Bensonwood z New Hampshire. Firma specjalizuje się w produkcji wysokowydajnych paneli i oddalona jest od miejsca budowy o zaledwie trzy godziny jazdy.

– „Budowaliśmy już dom z werandą na wiele różnych sposobów z wieloma różnymi partnerami” – wyjaśniają Bill Aylor i Evan Morris z Lake|Flato zaznaczając jednak, że ten projekt oznaczał dla nich bardzo istotne zmiany.

Prefabrykowany system, który został zastosowany, wykorzystuje elementy „werandy”, które stają się „tkanką łączną” całego budynku, łącząc poszczególne moduły. Dzięki temu proces budowy jest znacznie szybszy, sam budynek ma doskonałe właściwości energetyczne, a projekt łatwo dostosować do potrzeb.

Powstały w wyniku wspólnych działań dom o nazwie „Clinton Corners Residence” składa się z trzech odrębnych konstrukcji z dwuspadowym dachem, które powstały z prefabrykowanych modułów. Wolnostojący domek dla gości oraz dwupoziomowe skrzydło z sypialniami opierają się na planach projektu domu z werandą, podczas gdy trzeci element z dużym salonem, połączony z budynkiem sypialnym szklanym elementem, ma odsłoniętą drewnianą konstrukcję z białego dębu. W tej części znajduje się ogromny, otwarty salon połączony z jadalnią i kuchnią.

Budowa prowadzona była w zimie, co było sporym wyzwaniem – mówią Aylor i Morris. Po przygotowaniu miejsca budowy dostarczono gotowe panele na domek dla gości i dwupoziomowy budynek sypialny. Wszystko zainstalowano w ciągu trzech tygodni na przełomie listopada i grudnia, podczas gdy drewniana konstrukcja i panele do części z salonem powstały w zaledwie tydzień w styczniu.

– „Podstawowym celem projektu było stworzenie miejsca dla rodziny, gdzie będzie mogła latem zbierać się wraz z dziećmi, cieszyć się jeziorem i okolicą” – wspominają architekci. – „Prefabrykowana konstrukcja pozwoliła nam ograniczyć proces budowy do ośmiu miesięcy, mając pewność, że w kluczowym czasie rodzina będzie mogła cieszyć się całą posiadłością.”

Po sukcesie projektu rezydencji „Clinton Corners”, firma Lake|Flato współpracuje teraz przy kolejnych projektach z Bensonwood, działając na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Dotychczas udało się już ukończyć dziesięć domów bazujących na projekcie Domu z werandą.

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA