Projekt Barn House Tima Sharpe’a

Tim Sharpe Andy MacPherson
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Barn House – domowym ogniskiem

Kosmopolityczny i współczesny dom w STODOLE położony wśród wysokich, majestatycznych obręczy i skał w wiejskiej okolicy Byron Bay jest kwintesencją tego, czym wydaje się być dom rodzinny dla architekta Tima Sharpe’a i jego żony.

Zarówno architekt, jak i właściciel budowlany, Tim Sharpe chciał uosobić bogactwo charakteru i ciepła w całym przedsięwzięciu o nazwie Projekt Barn House. Jeszcze bardziej stawiając na funkcjonalność i wydajność projektu. Mając na uwadze te elementy, niezbędne było zaspokojenie potrzeb komunikacyjnych zarówno jego, jak i jego żony. Wszystko to, dzięki lokalizacji, stylowi, praktyczności, materiałom i funkcjom, które sprawiają, że w każdej przestrzeni można poczuć się jak w domu.

Projekt Barn House dla Tima Sharpe’a stanowił wisienkę na torcie zawodowej drogi. Mianowicie mógł on zaprojektować i opracować wraz z żoną projekt marzeń odzwierciedlający to, co uważali za atrakcyjne wizualnie i praktyczne w codziennym życiu. Żona Tima ma amerykańskie korzenie, co widać na elewacji oraz dwuspadowym dachu. Wpływy amerykańskiej architektury łączą się tutaj z północnoeuropejskim stylem katedry. Patrząc z drugiej strony, Tim ma australijskie pochodzenie i chciał mieć czysty, łatwy w utrzymaniu dom, który najlepiej odzwierciedla współczesny australijski wygląd STODOŁY. W ten sposób powstała fuzja smaków – Projekt Barn House.

Funkcjonalność w codzienności 

Według Tima, aby dom stanowił centrum życia, projekt musi być funkcjonalny i „przystosowywać się” do codzienności mieszkańców. Funkcjonalne projektowanie to proces reagowania na potrzeby i pragnienia mieszkańców, którzy wykorzystają element lub przestrzeń w sposób spełniający ich wymagania i pragnienia. Ta wiara i stosunek do architektury oraz idea idyllicznego domu najlepiej odzwierciedlają osobowość Tima i jego rodziny.  „Rzeczy muszą wyglądać na to, czym są; wykończenia mają sprawiać wrażenie takich, jakie są, estetyczna tkanina musi być tym, czym jest” – mówi. Ten wpływ, jak wyjaśnia, dotyczy nie tylko designu i wyglądu, ale także tego, jak wydajne i praktyczne jest coś w przestrzeni.

Projekt Barn House tworzy przestrzenie, które są nie tylko wygodne, ale także efektywnie wykorzystywane. Każda przestrzeń w domu jest „izolowana znacznie powyżej wymagań”, mówi Tim. Podłogi z polerowanego betonu mają system ogrzewania lub chłodzenia, który można regulować w zakresie od 17 do 28 stopni. System pozwala na naturalne ogrzanie lub ochłodzenie całej przestrzeni w zależności od temperatury otoczenia.

Serce domu

Ponieważ głównym motorem jest funkcjonalność, gdzie znajduje się centrum tej nowoczesnej STODOŁY? Tim wyjaśnia: „punkt centralny zaczyna się od zewnętrznego kształtu budynku, a gdy idziesz do wejścia do domu, widzisz ukryte, majestatyczne drzwi, które prowadzą do 325m2 uzupełnionych wspaniałymi wysokościami sufitów, polerowanymi podłogami i uosobieniem ciepła i komfortu.” I dalej, „wtedy wita cię kuchnia na otwartym planie z widokiem na antresolę. Gdy stopniowo przechodzisz przez dom, każdą część domu”.

W całym domu jest wiele funkcji, o których warto wspomnieć. Niebieski pokój z telewizorem, kanapą, wewnętrznymi przesuwanymi drzwiami, w naturalny sposób przyciągającymi do odkrytego basenu. Kiedy udasz się do skrzydła sypialni, znajdziesz niższe sufity, które sprawią, że wnętrze jawi się jako bezpieczna przystań. Jeden pokój, który wyróżnia się dla Tima, to „przytulny” pokój na antresoli. Mówi: „Czuje się jak ukryte sanktuarium i mała jaskinia, z dala od całego domu”.

Projekt Barn House kreuje wizję domu ambitnego, funkcjonalnego, wydajnego, ostrego, ale ciepłego i bezpiecznego. To „stara koncepcja ukończona w bardzo nowoczesny sposób”, mówi Tim.

Lokalizacja: Byron Bay, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Tim Sharpe