Projekt Casa Gaudin obejmował renowację STODOŁY z 1878 roku

SAVIOZFABRIZZI ARCHITECTES THOMAS JANTSCHER
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Casa Gaudin obejmował gruntowną renowację STODOŁY z 1878 roku, która znajdowała się na wysokości 1760 metrów nad poziomem morza, na terenie kantonu Valais w Szwajcarii. Wcześniej budynek służył jako schronienie dla pasterzy w okresie wypasu. Zwierzęta trzymano na parterze, a pasterze mogli schronić się poziom wyżej.

Pomimo kilku drobnych przeróbek na przestrzeni lat, budynek ten zachował swój oryginalny, typowy dla swej funkcji charakter. Dodane w przeszłości przybudówki zostały teraz zdemontowane, dzięki czemu udało się odsłonić pierwotny kształt budynku. Dach został lekko podniesiony, aby uzyskać nieco wyższą wysokość piętra, a cały projekt dopracowali architekci z firmy Savioz Fabrizzi Architectes.

Obecnie budynek wykorzystywany jest jako domek wypoczynkowy i często wynajmowany jest przez gości zimą, ze względu na doskonałą lokalizację i pobliskie tereny narciarskie, które cieszą się dużą popularnością.

Projekt przebudowy miał podkreślać oryginalny charakter konstrukcji i jej wcześniejsze funkcje, ale musiał wprowadzać też odpowiedni do współczesnych czasów i oczekiwań poziom wygody. Dom stoi na górskiej łące i prezentuje się skromnie. Architekci nie zdecydowali się wprowadzić do projektu żadnych ekstrawagancji, które odwracałyby uwagę od pięknych widoków. Główną interwencją zewnętrzną jest wprowadzenie dużego, podłużnego okna z widokiem na dolinę i położone dalej szczyty. Okno to nie tyko zapewnia światło słoneczne, ale też prezentuje się jak obraz przedstawiający zachwycający, alpejski krajobraz.

Zastosowane wewnątrz modrzewiowe deski tworzą ciepłą, przyjazną dla oka okładzinę. Kontrastuje ona z surowymi kamiennymi elewacjami, stworzonymi w taki sposób, by wytrzymały surowy alpejski klimat. Atmosfera wnętrza pasuje do górskiego domku, który zimą można ogrzać kominkiem opalanym drewnem.

Lokalizacja: Valais, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA