Dom na wzgórzu, gdzie punktem wyjściowym stała się topografia działki

YONO ARCHITECTURE

Partnerzy

O inspiracji

Dom na wzgórzu, to dom o funkcji wypoczynkowo – letniskowej, zlokalizowany w niedalekiej odległości od wsi Siennica.Punktem wyjścia dla projektu stała się topografia działki, której charakterystycznym elementem jest wzniesienie w jej południowo-wschodniej części. To właśnie z tego wzniesienia rozpościera się widok na sielską okolicę.

Tradycyjną formę budynku w dużej mierze określiły zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Istotne było również zastosowanie zwartej, ale funkcjonalnej powierzchni wnętrza obiektu, wiążącej się między innymi z okresowością użytkowania nowoczesnej STODOŁY. Optymalizacja przestrzeni to przede wszystkim ograniczenie powierzchni technicznej czy wewnętrznej komunikacji, przy pełnym wykorzystaniu części użytkowych oraz przestrzeni gospodarczych. Tradycyjną formę (dwuspadowy dach, dachówka ceramiczna czy kamień na cokole) przełamano przeszkleniem jednej ze ścian szczytowych. Tuż przy przeszkleniu zlokalizowano część dzienną z aneksem kuchennym oraz dwie sypialnie na poddaszu. Strefę dzienną powiększono o powierzchnię tarasu, który stanowi najdalej wysunięty punkt widokowy inwestycji.

Zarówno taras, jak i część elewacji (wnęka wejściowa oraz przestrzenie między przeszkleniem) pokryto jasną deską elewacyjną, dzięki czemu całość zyskała spójny charakter.

Powierzchnia: 81,2 m2
Zespół: architekt Sebastian Marach, architekt Sandra Bogucka
Lokalizacja: Siennica, Polska

Wizualizacje

GID Studio