Przy tworzeniu projektu za cel obrano szczególnie mocne nawiązanie do lokalnych tradycji budowlanych w tym form przestrzennych, materiałów konstrukcyjnych oraz detali architektonicznych i zdobień. Za archetyp lokalnej zabudowy południowej części śląska obrano parterową, drewnianą chatę, z mocno zarysowanymi okapami i powściągliwością detalu architektonicznego, pozornie prostą w swojej konstrukcji, a zarazem piękną ze względu na swój minimalizm i pragmatyczność formy.
Zagospodarowanie działki ma nawiązywać do tradycyjnych układów zagrodowych z wydzielonym wewnętrznym dziedzińcem, domkniętym od południa budynkiem gospodarczo-garażowym oraz tarasem. Technologia budowy i podział konstrukcji w zależności od przeznaczenia budynków – budynek mieszkalny drewniany, budynek gospodarczo-garażowy murowany – również wprost wynika z tradycji budowlanych występujących na terenie południowego śląska.
PRZEZNACZENIE I PROGRAM UŻYTKOWY
Zaprojektowano przez Kres Architekci wolnostojący, 2 kondygnacyjny budynek mieszkalny jednorodzinny. Budynek przewidziany jako jednolokalowy z przeznaczeniem dla rodziny w układzie 2 dorosłych i 2 dzieci. Wyposażony w pomieszczenia niezbędne do codziennego funkcjonowania w tym aneks kuchenny, łazienki i wc, pomieszczenia mieszkalne, komunikację oraz pomieszczenia pomocnicze. Jako zaplecze gospodarcze dla projektowanego domu, proponuje się zlokalizowanie budynku gospodarczego w głębi działki, w którym to znajdowałby się garaż dwustanowiskowy, pomieszczenie ogrodnicze oraz pomieszczenie techniczne. Dla potrzeb rekreacji na działce zlokalizować można dodatkowo altanę ogrodową.
UKŁAD PRZESTRZENNY I FORMA ARCHITEKTONICZNA
Układ przestrzenny obiektu rozlokowany został wokół centralnego trzonu budynku, w którym to zlokalizowano pomieszczenie techniczne oraz klatkę schodową łączącą kondygnacje. Sam trzon w swojej formie ma nawiązywać do niegdyś znajdującego się w centrum chaty pieca. Wokół to którego umieszczano przechodnie izby mieszkalne. Przeważającą część parteru budynku zajmuje otwarta na dwie kondygnacje strefa dzienna, efektownie doświetlona oknem znajdującym się w ścianie szczytowej budynku. Na parterze dodatkowo zlokalizowano sypialnię rodziców oraz pokój gościnny i łazienkę. Druga kondygnacja została umieszczona w poddaszu użytkowym, zlokalizowano na niej sypialnie dla dzieci oraz pralnię.
Budynek o dwóch kondygnacjach nadziemnych, niepodpiwniczony, o wysokości 7,25 m (N), zaprojektowany na planie prostokąta. Budynek przewidziany do wzniesienia w konstrukcji drewnianej masywnej. Dach dwuspadowy z przyczółkami, z mocno zarysowanym w bryle budynku okapem dachu. Ściany zewnętrzne wykończone deską oraz listwami drewnianymi w układzie pionowym, nawiązującymi do lokalnego detalu architektonicznego. Zewnętrzna stolarka okienna i drzwiowa drewniana, w kolorze białym z opaskami drewnianymi wychodzącymi na elewację obiektu tworzącymi detal nawiązujący do lokalnych tradycji. Proponowana forma budynku oraz wykorzystane materiały dobrze korespondują zarówno z archetypową, jak i współczesną zabudową mieszkalną jednorodzinną na terenie południowej części województwa. Ponadto, koncepcja bryły projektu gotowego zakłada, że zaproponowany budynek można umieścić nie tylko na działce zorientowanej na osi północ-południe, ale również w innych konfiguracjach.