Projekt Ö

Aleksi Hautamaki Milla Selkimaki Marc Goodwin
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Projekt o prostej nazwie „Ö”, nawiązuje swą nazwą do szwedzkiego słowa, które oznacza wyspę. Całość składa się z dwóch domków, które mieszczą przestrzenie dzienne, sypialnię, warsztat oraz saunę. Aby zapewnić sobie całkowitą samowystarczalność, energia wykorzystywana w domu pochodzi z zainstalowanych na dachu paneli słonecznych. Specjalny system filtruje też wodę morską, która wykorzystywana jest w toaletach i w celach  gospodarczych. Ciepłą wodę uzyskuje się jako produkt uboczny powstający w piecu saunowym. Ten sam system zapewnia ogrzewanie podłóg w całej przestrzeni domu.

„Nasza wizja polegała na tym, by wszystkie niezbędne rzeczy znalazły się na jak najmniejszej powierzchni” wyjaśniają architekci. „Wszystkie poszczególne przestrzenie zostały zaprojektowane tak, by były kompaktowe, ale bez pójścia na kompromisy pod względem ich funkcjonalności i wygody”.

W sumie w obu domkach projektu Ö może wygodnie przenocować dziesięć osób. Dom lekko uniesiono nad skalistą działką. Takie rozwiązanie miały stworzyć odpowiednie połączenie z krajobrazami z różnych stron. Projekt miał składać hołd „tradycyjnej estetyce fińskiego Archipelagu” poprzez wprowadzenie prostych form domków obitych pionowo ułożonymi deskami. Obie chaty mają dwuspadowe dachy, długie okapy i przedłużone rynny. Duże okna wychodzą na każdą stronę domków, zapewniając widoki zarówno na morze, jak i na samą wyspę. „Domki mają długi i wąski kształt. Pozwala to na wprowadzenie dużych okien z różnymi widokami oraz tworzy wiele możliwości funkcjonalnych na przeciwległych końcach budynków” wyjaśniają projektanci.

Wnętrza mają prosty charakter. Wykończono je ułożonymi w poziomie deskami, które uzupełniają czarne szafki i czarna armatura. Przestrzeń dzienną wyróżnia duży, drewniany piec opalany drewnem, który znajduje się w samym centrum.

Lokalizacja: Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Aleksi Hautamaki Milla Selkimaki