Projekt POZ_16 od 081 architekci

081 architekci

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Projekt POZ_16 to dom, w którym parter jest minimalistycznym prostopadłościanem, natomiast piętro to nowoczesna STODOŁA – rozwiązanie to było próbą wpisania się w niejednorodny charakter sąsiedniej zabudowy.

Inwestorzy posiadali typową działkę na gęsto zabudowanych przedmieściach. Plan miejscowy o mocno liberalnych zapisach spowodował, że w najbliższej okolicy powstały domy o szerokim wachlarzu estetycznym. Projektowany dom swoją spokojną kubaturą wpisuje się w okolicę. Dzięki logicznemu podziałowi funkcjonalnemu – widocznemu również w materiałach na elewacji – uzyskano ponadczasową bryłę o nazwie Projekt POZ_16.

Parter to część dzienna: dwustanowiskowy garaż połączony przestronnym wiatrołapem ze strefą salonu kuchni i jadalni. Największe przeszklenie domu otwiera tę strefę na przynależny zadaszony taras z widokiem na sąsiedni wąwóz. Uzupełnieniem są pomieszczenia gościnne, gabinet oraz techniczne. Piętro jako strefa nocna mieści w sobie sypialnie główną z łazienką i garderobą oraz dwa pokoje dzieci – każde z nich z indywidualnym wyjściem na taras. Obie kondygnacje połączone zostały reprezentacyjną otwartą klatką schodową. Osadzona w dwukondygnacyjnym salonie nadaje całemu wnętrzu przestronności będąc jednocześnie elementem rzeźbiarskim.

Materiały elewacyjne ograniczono do minimum. W parterowym białym prostopadłościanie wycięto podcień wejściowy oraz podcień tarasowy, który podkreślono naturalnym drewnem. Piętro natomiast w całości obłożono antracytowymi płytkami włóknocementowymi, co w połączeniu z ukrytymi rynnami tworzy formę uproszczonej nowoczesnej STODOŁY.

Projekt POZ_16 wpadł Wam w oko? Zapraszamy do zakładki studia 081 architekci oraz na ich media społecznościowe – Instagram oraz Facebook.