Projekt studentów pierwszego roku

ZELIG FOK, NICOLE DOAN
Partnerzy

O inspiracji

Każdego roku od 1967 r. studenci biorący udział w zawodowym programie Yale School of Architecture projektują i budują latem dom po ukończeniu drugiego semestru.

Założycielem tego programu był Charles Moore, a w jego wyniku przez lata udało się już stworzyć centra społecznościowe i obozy w Appalachach i Nowej Anglii. Od 1989 roku studenci pracujący w ramach tego projektu stworzyli domy dla ponad 50 rodzin z New Haven.W 2018 roku studenci rozpoczęli współpracę z miejscową organizacją pomagającą bezdomnym i zaprojektowali dla nich dwuczęściowy dom. nowoczesna STODOŁA obita jest z zewnątrz łupkiem, ale jej projekt opiera się na wykorzystaniu paneli CLT (cross-laminated timber), czyli drewna klejonego krzyżowo. To innowacyjny produkt, który nadaje się do wielu zastosowań. W tym przypadku panele były docięte poza miejscem budowy, ponieważ studenci eksperymentowali z prefabrykowanymi materiałami.

Elementy prefabrykowane i panelowy charakter budowy pozwoliły uczestnikom projektu poświęcić więcej czasu na dopracowanie detali w domu, łącznie z długim rzędem świetlików, które wprowadzają do dwupoziomowego wnętrza sporo naturalnego światła. Powierzchnia paneli z naturalnego drewna sprawia, że pomieszczenia są ciepłe i przytulne. Na dachu nowoczesnej STODOŁY w przyszłości mają być jeszcze zainstalowane panele słoneczne.

Studenci pierwszego roku Yale School of Architecture zostali podzieleni na kilka grup projektowych, z których każda miała przedstawić swoją propozycję, odpowiadając na zapotrzebowanie miejsca i sugerowane materiały. Zwycięski projekt został wybrany przez specjalne jury i następnie został jeszcze udoskonalony przez studentów. Latem zajęli się oni ostatecznie wycinaniem i składaniem paneli, budując samodzielnie już drugi dom dla dawnych osób bezdomnych z miasta New Haven

Lokalizacja: USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

ZELIG FOK, NICOLE DOAN