Prospect Cottage – ocalony domek zmarłego artysty

Creative Folkestone
Partnerzy

O inspiracji

Ten pełen uroku domek należał kiedyś do brytyjskiego filmowca Dereka Jarmana i znajduje się na przylądku Dungeness w Anglii. Organizacja Art Fund w 2020 roku rozpoczęła zbiórkę pieniędzy, by zapobiec sprzedaży domku. Na ten cel potrzeba było 3,5 miliona funtów. Nieruchomość bowiem wystawiono na sprzedaż po śmierci partnera artysty, Keitha Collinsa w 2018 roku.

Jarman był filmowcem, artystą i aktywistą. Zmarł w 1994 roku z powodu komplikacji spowodowanych przez zakażenie wirusem HIV. Po otrzymaniu diagnozy mężczyzna przeprowadził się na wybrzeże Kent. To tutaj stworzył znany na całym świecie dom z ogrodem, stojący w cieniu elektrowni jądrowej Dungeness.

„Prospect Cottage to wciąż żyjące, zapierające dech w piersiach dzieło sztuki, w każdym zakątku pełne kreatywnych impulsów Dereka Jarmana” mówił Stephen Deuchar, dyrektor organizacji Art. Fund. „To ogromnie ważne, byśmy wszyscy zebrali się po to, by ocalić ten dom, jego zawartość i nadzwyczajny ogród. To miejsce dla każdego jest źródłem kreatywnych inspiracji”.

W kampanię zaangażowało się wielu brytyjskich celebrytów, którzy wsparli akcję swymi fantami. Oromne granty przekazały też różne instytucje, w tym National Heritage Memorial Fund, Art Fund oraz the Linbury Trust. Po niecałym roku udało się zebrać potrzebne pieniądze. Budynek jest teraz otwarty dla zwiedzających, natomiast archiwum Jarmana, łącznie z jego rysunkami i planami ogrodu, upubliczniono w galerii Tate Britain.

Lokalizacja: Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Creative Folkestone