Prospect Cottage – ocalony domek zmarłego artysty

Partnerzy

O inspiracji

Brytyjska organizacja charytatywna Art Fund opublikowała zdjęcia niezwykłej chaty znanej jako “Prospect Cottage”. Ten pełen uroku domek należał kiedyś do brytyjskiego filmowca Dereka Jarmana i znajduje się na przylądku Dungeness w Anglii.Organizacja Art Fund rozpoczęła zbiórkę pieniędzy, by zapobiec sprzedaży domku i ogrodu w ręce prywatne. Na ten cel potrzeba 3,5 miliona funtów. Nieruchomość została bowiem wystawiona na sprzedaż po śmierci partnera artysty, Keitha Collinsa w 2018 roku.

Jarman był filmowcem, artystą i aktywistą. Zmarł w 1994 roku z powodu komplikacji spowodowanych przez zakażenie wirusem HIV. Po otrzymaniu diagnozy mężczyzna przeprowadził się na wybrzeże Kent i stworzył znany na całym świecie dom z ogrodem, stojący w cieniu elektrowni jądrowej Dungeness.

– „Prospect Cottage to wciąż żyjące, zapierające dech w piersiach dzieło sztuki, w każdym zakątku pełne kreatywnych impulsów Dereka Jarmana” – mówi Stephen Deuchar, dyrektor organizacji Art. Fund. – „To ogromnie ważne, byśmy wszyscy zebrali się po to, by ocalić ten dom, jego zawartość i nadzwyczajny ogród. To miejsce dla każdego jest źródłem kreatywnych inspiracji” – dodaje.

W kampanię zaangażowało się wielu brytyjskich celebrytów, którzy wsparli akcję swymi fantami, a ogromne granty przekazały też różne instytucje, w tym National Heritage Memorial Fund, Art Fund oraz the Linbury Trust. Jeśli uda się zebrać potrzebne pieniądze, budynek i ogród będą mogły być nadal otwarte dla zwiedzających, natomiast archiwum Jarmana, łącznie z jego rysunkami i planami ogrodu, zostanie upublicznione w galerii Tate Britain.

Lokalizacja: Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA