Surowa forma okryta w materiały takie jak kamień i drewno

Partnerzy

O inspiracji

Działka znajduje się na obrzeżach wsi. Wokół niej rozciąga się krajobraz Wysoczyny. Pola, lasy, staw i wzgórza.

Bryła domu nawiązuje do tradycyjnej STODOŁY. Dwuspadowy dach to sprawdzone rozwiązanie dla regionu Vysočina. Usytuowanie budynku wzdłuż północno-wschodniej granicy działki nie podzieliło ogrodu. Patrząc na południe, z domu można zobaczyć większość działki.

Architekt zdecydował się na wykorzystanie klasycznych lokalnych materiałów budowlanych – kamień, drewno, co dodaje surowości całej formie. Kamienie zostały zebrane z okolicznych pól. Warstwy są oddzielone 40 mm szczeliną powietrzną.

Wiata służy również jako wejście do domu, wejście do magazynu, a także wyjście na taras. Istnieje możliwość obustronnego zamknięcia przestrzeni przesuwnymi bramami i tym samym dostosowania jej do  użytkowania. Dzięki temu elementowi minimalizowana jest również ilość otworów budowlanych na elewacji. Zadaszony taras, zagruntowany kamieniem, służy latem do siedzenia w cieniu. Materiał akumuluje ciepło w ciągu dnia, a wieczorem wychładza nowoczesną STODOŁĘ.

Przeszklone powierzchnie wychodzące na południe łącząc salon z ogrodem. Hol otwarty jest na dwóch kondygnacjach, aż do poddasza. We wnętrzu dominuje kamienna ściana szczytowa. Stropy to drewniane belki.

Szukasz okien dachowych? Zajrzyj do Folnet 

Lokalizacja: Humpolec, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA