Przylądek Marzeń – przyjaźń człowieka z naturą

Partnerzy

O inspiracji

Marzeniem właścicieli Przylądka Marzeń – Pani Marzeny oraz Pana Bartosza Chmielewskich – było zaprzyjaźnienie się domków wraz z otaczająca je naturą. Bowiem w skład Przylądka wchodzą cztery siostrzane STODOŁY. Pomostem łączącym te światy stał się taras. Czym jednak zaskakuje wnętrze nowoczesnych STODÓŁ liczących 63m2? Bierzemy pod lupę jedną z nich.Przylądek Marzeń składa się z czterech STODÓŁ położonych 400m od morza w pobliżu Ustronia Morskiego. Choć na pierwszy rzut oka cztery siostry – „Pasja”, „Wolność”, „Spokój” oraz „Wyspa zabaw” – wyglądają tak samo, ich wnętrza diametralnie się różnią. Zajrzyjmy do jednej z nich.

Przylądek Marzeń – wnętrze

Część dzienna stworzona w oparciu o koncepcję otwartej przestrzeni łączy w sobie kuchnię jadalnię oraz salon. Wprost do części wypoczynkowej prowadzi praktyczny hol. Łazienka znajduje się na parterze, gdzie można zażyć gorącą kąpiel w wannie.  To jednak nie wszystko, co oferuje dolny segment. Mieści on również sypialnię. Nieodzowną fuzję domu z naturą nadmorskiego krajobrazu podkreślają drzwi przesuwne – nie byle jakie, bo całkowicie przeszklone. Prowadzą one z części codziennej do jej przedłużenia, mianowicie tarasu.

Część codzienna stanowi wyłącznie 30m2, jednak wrażenie przestrzeni zapewnia… otwarcie salonu ku górnemu segmentowi. Sufit części dziennej sięga aż pod sam dach, przez co belki podtrzymujące jego dwuspadowy charakter fantastycznie wyeksponowano. W ten sposób stają się one dekoracją pomieszczenia.

Tak otwarta przestrzeń swoiście wydzieliła miejsce dla antresoli, do której prowadzą drewniane schody. Wyższy segment, gdzie znajduje się sypialnia, odseparowano ażurowymi przepierzeniami z metalu. Dzięki temu detalowi dekoracyjnemu w całym domku w swoisty sposób wydzielono przestrzenie użytkowe. Tak też oddzielono kuchnię od salonu. Przy schodach pełnią funkcję balustrady. Utrzymane są w tonacji bieli, w ten sposób wyróżniają się na tle drewna jednocześnie dodając wnętrzu estetyki.

Zabawa z formą

Wnętrze wykończone jest sklejką bukową – sprawia to wrażenie, jakby przestrzeń stała się monolitem. Jednak ten zabieg wprowadził leśną aurę do środka. Ponadto, dzięki sklejce bukowej, możliwe było uwydatnienie innych elementów. Każdy kształt czy forma jest idealnie wyeksponowana. Sklejka chociażby w swoisty sposób „ukrywa” wejścia do pomieszczeń. Gość wówczas spędza czas na grze, odkrywając tajemnice Przylądka Marzeń.

Łazienka zajmuje jedyne 4m2 – jednak zabiegi optycznie powiększające przestrzeń zdały swój egzamin. Materiał o dużej powierzchni, tj. płytki czy choćby podświetlenie sufitu sprawiły, że pomieszczenie jawi się niczym pokaźnych rozmiarów pokój kąpielowy.

Technikalia

Elewację Przylądka Marzeń pokryto modrzewiem w jego naturalnym odcieniu oraz świerkiem w kolorze antracytowym. To ukłon właścicieli w stronę flory. Przez to Przylądek Marzeń nie wyróżnia się zbytnio na tle otoczenia, lecz trwa z nim w symbiozie. Dach utrzymany jest w tej samej kolorystyce – płaska blachodachówka kryje w sobie świetliki wprowadzające światło dzienne do wnętrza.

nowoczesna STODOŁA ogrzewana jest poprzez przewody elektryczne zatopione w posadzce. Tymże rodzajem ogrzewania steruje się za pomocą inteligentnego systemu. Kiedy otwierane jest okno – ogrzewanie się wyłącza. Koza w salonie jest dodatkowym elementem pełniącym funkcję estetyczną. Stanowi ona część romantycznego wystroju. Można w niej rozpalić ogień i cieszyć się ciepłem oraz światłem późną porą. Jednak nie jestem jedynym źródłem ciepła.

Jeśli jesteście ciekawi wnętrza zaprojektowanego przez Studio Looka, niedawno ukazał się odcinek, który jest dedykowany właśnie Przylądkowi Marzeń (link pod tekstem).

Sprawdźcie zakładkę Przylądka Marzeń i już teraz zarezerwujcie sobie pobyt w nadmorskiej STODOLE.

Lokalizacja: Wieniotowo, Polska
Tekst: nowoczesna STODOŁA

 

Architekt wnętrz:

Looka Studio