R.House

R.HOUSE
Partnerzy

O inspiracji

Malowniczy krajobraz i surowe piękno przyrody to główne cechy szkockiej wyspy Skye, która stała się popularnym miejscem wypoczynkowym.

I jak to się dzieje zwykle w popularnych miejscach turystycznych, bogaci przyjezdni chętnie kupują tu nieruchomości, zostawiając niewiele rodzimym mieszkańcom. Chcąc ograniczyć ten problem, firma Rural Design Architects zaczęła współpracę z James MacQueen Builders tworząc „R.House” – linię małych, nowoczesnych domów. Ich współpraca pobudza też lokalną gospodarkę, ponieważ ich praca opiera się na lokalnych pracownikach i lokalnie pozyskiwanych materiałach.

„R.House” ma prostą, dwuspadową formę i tradycyjne materiały elewacyjne, dla których inspiracją stały się miejscowe farmy i STODOŁY. Linia obecnie obejmuje pięć różnych organizacji przestrzeni, oferując od jednej do pięciu sypialni. Kupujący mogą modyfikować organizację wnętrza oraz dodawać przestrzenie decydując się na ewentualne przybudówki. Mają też do wyboru paletę materiałów dachowych i elewacyjnych, dobraną tak, by można je było dowolnie mieszać zawsze uzyskując pożądany efekt, który ostatecznie będzie pasował do krajobrazu i tradycyjnej architektury wyspy.
Jednym istotnym elementem, który ma zdecydowany wpływ na obniżenie kosztów budowy, jest prefabrykowanie materiałów. Domy są wytwarzane w hali, a poszczególne elementy trzymane są w magazynach, dzięki czemu nie zaszkodzi im burzowa, nieprzewidywalna pogoda, z której słynie wyspa Skye. Taka forma produkcji zdecydowanie przyspiesza też proces budowy i znacznie obniża koszty. Dzięki temu drewno pozostaje suche i powstają domy o wyższej jakości, a także – przy odpowiedniej izolacji – o wysokiej wydajności energetycznej.

Tutaj prezentowany jest dom o nazwie „Skeabost Wood Cottage”, który ma dwie sypialnie. Właściciele zdecydowali się na niewielką przybudówkę przy wejściu, uzyskując zamknięty ganek oraz otwierając salon na przedpokój w głównej bryle, który teraz nie jest potrzebny.

Lokalizacja: Wyspa Skye, Szkocja

Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf