Railway Residence – sielankowa STODOŁA w Stanach Zjednoczonych

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Położona na 4,5 akrach na wschodnich obrzeżach Whitefish w stanie Montana, rezydencja Railway znajduje się na styku trzech krain geograficznych.

Projekt tego domu o powierzchni ponad 320 m2 wpisuje się w to otoczenie za pomocą prostych, dwuspadowych form, które nawiązują do agrarnej architektury wernakularnej w całym regionie. Wraz ze współczesnymi detalami, dom oddaje hołd przeszłości, zapewniając jednocześnie funkcjonalność i komfort współczesnych udogodnień.Podstawowe przestrzenie — salon, domowe biuro, studio muzyczne, garaż i magazyn — są podzielone na cztery główne części rozmieszczone wokół centralnego placu. Organizacja przestrzenna umożliwia czteroosobowej rodzinie wyodrębnienie stref wspólnych i prywatnych. Krótkie, nisko zawieszone, przeszklone chodniki łączą pokryte cedrem formy szczytowe i podkreślają ruch z jednej strefy do drugiej.

Wnętrza przyjmują estetykę inspirowaną Europą, która jest widoczna dzięki prostym, czystym liniom i ograniczonej, ale ciepłej palecie materiałów. Białe ściany i betonowe podłogi — wygodne dzięki energooszczędnemu, promiennikowemu ogrzewaniu podłogowemu w połączeniu z wentylatorem z odzyskiem ciepła — ujednolicają estetykę wnętrza.

Duże okna ukazują dramatyczne widoki na góry. „Weszliśmy w projekt, mając na uwadze zrównoważony rozwój i komfort”, mówi właściciel domu. „Uwielbiam nasze okna i salon… jest tak otwarty i jasny. Czujemy się, jakbyśmy byli na zewnątrz, chociaż jesteśmy w naszym domu”. Aby zaakcentować widoki w salonie/jadalni, jedna ze ścian skierowana jest w stronę widoku Great Northern Mountain. „To skromne posunięcie projektowe”, zauważa Charlie Deese, architekt projektu, „subtelnie kierując wzrok w tym kierunku.”

Lokalizacja: Montana, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA