Redhill Barn niegdysiejszym domem dla trzody

TYPE
Partnerzy

O inspiracji

Studio architektoniczne TYPE przekształciło zrujnowaną stodołę Redhill Barn w Devon w Anglii w nowoczesną STODOŁĘ. Warto wspomnieć, że bryła zachowała swoje 200-letnie kamienne ściany.

Adaptacja STODOŁY w budynek mieszkalny

Pracownia architektoniczna TYPE z siedzibą w Londynie odpowiada za przekształcenie STODOŁY Redhill Barn w nowoczesny dom. Bryła zajmuje ustronne miejsce na 25-akrowej działce, która wcześniej była częścią dużej posiadłości rolniczej. Jednak w ramach szerszego projektu mającego na celu przekształcenie gruntów rolnych, Redhill Barn transformowało w ekologiczne małe gospodarstwo.

Redhill Barn o powierzchni 199 metrów kwadratowych został pierwotnie zbudowany w 1810 roku jako STODOŁA oraz zagroda dla trzody chlewnej. Przed renowacją bryła popadła w ruinę, brakowało jej dachu, a pozostałe kamienne ściany porosły chwastami.

Przez cały czas trwania renowacji, pracownia architektoniczna dążyła do zachowania wszelkich wzorców pracy rolniczej przy jednoczesnym stworzeniu odpowiedniego domu dla nowoczesnego życia rodzinnego. „Chcieliśmy w oryginalny sposób przywrócić budynkowi charakter i jasno określić, co było stare i nowe, zachowując zwietrzałe piękno monumentalnej kamiennej skorupy i dzikiego rolniczego otoczenia” – tak komentuje studio TYPE. Przywracając czterospadowy dach z frezowaną blachą aluminiową ukazano oryginalną formę dachu z lekkiego, odblaskowego materiału.

Redhill Barn – przestrzeń

Koncepcja projektowa zachowuje kamienne ściany budynku i wykorzystuje istniejące otwory tak, jak zostały zachowane. Ingerencja przebiegała wokół fundamentów Redhill Barn, nie zmieniając jej powierzchni. Okna z prostymi ramami zostały cofnięte w głębokie ościeża, aby wpuścić maksymalną ilość światła. Szerokie otwory pierwotnie stworzone dla bydła zawierają teraz łukowate drzwi obrotowe, aby zachować połączenie z otoczeniem.

Rzut domu nawiązuje do wewnętrznych kamiennych kolumn stodoły. Wspierają one nową konstrukcję podłogi i dachu z daglezji. Ma to na celu przywołanie rytmu i prostoty tradycyjnych budynków rolniczych. „Wzdłuż rozciąga się więźba dachowa wykorzystując połączenia drewna i stali o małych przekrojach. Dzięki temu konstrukcja może siedzieć wyżej niż tradycyjna kratownica i podkreśla wysokość, formę i skalę przestrzeni”.

Wolnostojące elementy zbudowane z angielskiego jaworu są używane na obu poziomach, aby zdefiniować i obsłużyć główne pomieszczenia. Zachowując jednocześnie ogólną objętość i rytm przestrzeni. Komórkowy układ parteru zawiera dwie sypialnie, łazienkę i kuchnię. Każda z łukowymi drzwiami okalającymi krajobraz. Na piętrze znajduje się otwarta część dzienna i jadalna. Półścianki wolnostojące oddzielają tę przestrzeń społeczną od gabinetu z jednej strony i łazienki z prysznicem z drugiej.

Technikalia

Paleta materiałów wykorzystana w całym projekcie ma na celu uzupełnienie oryginalnych ścian i kolumn z kamienia i tynku wapiennego. Przy jednoczesnym odróżnieniu tych istniejących elementów od nowoczesnych rozwiązań wprowadzonych podczas interwencji.

Oprócz nadzorowania projektu architektonicznego, TYPE zajmowała się wszystkimi pracami wnętrzarskimi, a także ekologicznym projektowaniem krajobrazu. W tym stworzeniem ogródka warzywnego, obrzeży polnych kwiatów, zagajników i sadu. Do wcześniej niedostępnego terenu doprowadzono drogę dojazdową. Dodano instalację wodną oraz elektryczną, a także zastosowano powietrzną pompę ciepła do ogrzewania domu.

„Projekt odzwierciedla etos naszej praktyki i nasze holistyczne podejście, które obejmuje pracę z krajobrazem, budynkiem, projektowaniem wnętrz i mebli oraz uwzględnia wszystkie szczegóły, od sposobu układania poszczególnych kamieni po kształt klamek.”

Lokalizacja: Devon, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt