Renowacja stuletniej STODOŁY

Tess Twiehaus Nick Glimenakis
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Kiedy projektantka wnętrz Tess Twiehaus po raz pierwszy zgłosiła się do ukończenia pięcioczęściowego projektu renowacji w Katonah w stanie Nowy Jork, klienci poprosili ją, aby zaczęła od stuletniej STODOŁY. Chcieli, żeby zamieniła rustykalny budynek w mieszkanie, w którym mogliby zamieszkać na czas budowy głównego budynku. Zabrała się więc za stworzenie przytulnego domu. W połowie procesu projektowego klienci nagle zmienili zdanie.

Przestrzeń do pracy

„Zdali sobie sprawę, że nie będą tam mieszkać, więc musieliśmy zmienić projekt” – wspomina założycielka Tess Interiors. „STODOŁA stała się pełnoetatową przestrzenią do pracy”.

Zabytkowa STODOŁA o powierzchni prawie 86 metrów kwadratowych nie nadawała się do żadnej funkcji. Delikatnie mówiąc, była ruiną. Renowacja była niezbędna. Na zewnątrz Tess musiała wymienić wszystkie zniszczone okna i drzwi, odnowić dach dwuspadowy i zainstalować nowe miedziane rynny deszczowe. Pomalowała również wyblakłą czerwoną okładzinę i białe wykończenia czarną farbą, decydując się na unowocześniony monochromatyczny wygląd.

Przytulne wnętrze

Następnie projektantka wnętrz całkowicie wysprzątała wnętrze. Znajdowała się tam ciężka kuchnia z belkami, która prawdopodobnie została dodana w latach pięćdziesiątych. Jedyną cechą, którą zachowała, były oryginalne drewniane belki. Tess wyszlifowała je i zabarwiła na ciepłą szarość, aby uzupełnić nowe dębowe podłogi w jodełkę, które dodała przez całe wnętrze.

„Klient korzystający z biura jest stolarzem, więc ceni sobie bardzo skomplikowane detale” – wyjaśnia. „Chcieliśmy więc zrobić wzór podłogi, aby Go zaintrygować. Niestandardowy rozmiar deski wynoszący cztery cale wygląda na bardziej podwyższony i nieco bardziej nowoczesny”.

Jeśli chodzi o wybór palety kolorów, Tess wbrew swoim śmiałym instynktom wybrała neutralne, ziemiste odcienie, które rozświetlają otaczającą przyrodę. Mając widoki na wierzchołki drzew we wszystkich kierunkach, nie chciała, aby jakiekolwiek jaskrawe odcienie lub nadruki zasłaniały scenerię. Tess połączyła również tradycyjne i współczesne style, aby uczcić wiek STODOŁY, jednocześnie wprowadzając ją w XXI wiek.

Zachowane elementy

Pozostałości początkowych planów mieszkaniowych są wyraźnie widoczne, oferując domową atmosferę, rzadko spotykaną w miejscu prowadzenia działalności. Na przykład inspirowana stylem angielskim kuchnia w kształcie litery L zajmuje jeden róg przestronnego studia, z niestandardowymi wstawkami z dębu, blatami z marmuru i nielakierowanym mosiężnym sprzętem. „Uwielbiamy żywe wykończenia” — dodaje Tess. „Wszystko, co z czasem pokrywa się patyną, po prostu wydawało się prawdziwe dla STODOŁY. Dlatego wybraliśmy również naturalne drewno, ponieważ spodziewamy się, że zostanie ono odrobinę zniszczone. Naprawdę uważamy, że to część piękna. Te nielakierowane mosiężne gałki i kran już tak bardzo się zestarzały i mają tyle charakteru, mimo że minął tylko niecały rok”.

Uderzający stół jadalny z orzecha włoskiego jest otoczony krzesłami do jadalni na środku pokoju. Obwód biurka wychodzi naprzeciw okien, a wbudowane schowki są sprytnie wkomponowane w architekturę. „Kąty stały się naprawdę trudne” — przyznaje Tess. „Tył każdej zabudowanej zabudowy jest w rzeczywistości pochylony ze względu na nachyloną linię dachu”. Tess stworzyła wygodną część wypoczynkową z dywanem w stylu vintage, pufami z owczej skóry i sofą z drewnianą ramą. Renowacja sprawiła, że STODOŁA stała się biurem, w którym każdy miałby szczęście mieszkać.

Lokalizacja: Katonah, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA