Renowacja z duszą w Santa Barbara

ERIN FEINBLATT
Partnerzy

O inspiracji

Firmy Anacapa i Bailey Peace Design przeprowadziły renowację domu w Santa Barbara, otwierając wnętrza na górzysty krajobraz.

Para mieszkająca w tym domu od zawsze zachwycona była miejscem, w którym mieszkała, doceniając jego otoczenie – stare dęby i drzewa eukaliptusowe oraz piękne widoki na góry Santa Ynez. Gorzej jednak było z samym domem, więc właściciele – śpiewaczka operowa oraz manager talentów – marzyli o czymś bardziej odważnym i otwartym na otoczenie. Ich wymarzony dom miał w pełni angażować wspaniałe krajobrazy zewnętrzne i z takim zamysłem para wynajęła najpierw firmę budowlaną. To okazało się jednak niewystarczające, więc do projektu zostali zaangażowani architekci z firmy Anacapa.

Dan Weber, który jest założycielem i głównym architektem firmy, nie był zachwycony oglądając dom, który miał dopasować do życzeń właścicieli. – „On był zwyczajnie nudny. Ranczo w kalifornijskim stylu z brązowym, dwuspadowym dachem krytym gontem i drewnianym sidingiem. Ale dom znajdował się w zachwycającym miejscu” – wspomina architekt.Choć budynek o powierzchni ponad 230 m2 nie został powiększony, jego charakter uległ całkowitej przemianie. Weber zdecydował się na ogromne przeszklenia w północnej fasadzie, by otworzyć dom na widoki górskie. Aby zachować minimalistyczny charakter projektu, zmieniono zupełnie dach, przykrywając go nowoczesną, ciemną blachą. Od samego początku Weber wprowadzał ciemną paletę barw uważając, że to jeden z najlepszych sposobów, by „ożywić” całą rezydencję. Ze względu na ograniczenia budżetowe, dawny siding miał być tylko przemalowany, ale para zdecydowała się na dodatkowe remontowe wydatki i ostatecznie wymieniono stare deski na wyższej jakości drewno opalane, czyli „shou sugi ban”. Wykończono nimi również mały domek dla gości, który służy także jako biuro.

Wewnątrz głównego domu usunięto opuszczone niżej sufity, odsłaniając drewnianą konstrukcję dachu i wprowadzając do wnętrza wrażenie otwartości i przestronności, które wzmacnia jeszcze nowy układ powierzchni.

– „Kilka małych sypialni połączono w jeden duży apartament gospodarzy, powiększono główną łazienkę, a wewnętrzne ściany działowe zostały usunięte, by stworzyć jedną wielką przestrzeń” – wyjaśnia architekt.

Zaprojektowaniem wnętrz zajęło się studio Bailey Peace Design, skupiając się na tym, by otoczenie domu wprowadzić do jego wnętrza, tworząc „przy współpracy z Anacapa spokojny azyl pełen czystych, nowoczesnych linii, które zmiękczają podstawowe materiały”.

Wnętrze jest jasne i kontrastuje z ciemną, opalaną elewacją. Wszystko jest w perfekcyjnej harmonii, a będąc w domu ma się wrażenie, że to tylko ciąg dalszy przestrzeni zewnętrznej.

Lokalizacja: Santa Barbara, Kalifornia, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA