Rezydencja o nazwie „Northwest Peach Farm” to miejsce, którego nie chce i nie musi się opuszczać nawet przez miesiąc. Używana jest ona głównie podczas długich wizyt dużej rodziny właścicieli, pochodzącej z Anglii. To czas, kiedy wszyscy chcą się zrelaksować i spędzić wspólnie czas, odbudowując więzy z członkami rodziny i przyrodą, z dala od miejskiego zgiełku i tłumów.
Projekt powstał w pracowni Bates Masi Architects, a celem właścicieli i architektów było uczynienie z każdego dnia wspólnie spędzanego miesiąca wyjątkowej chwili poprzez zapewnienie różnorodności całemu projektowi. Architekci – zgodnie z życzeniem klientów – zaprojektowali na terenie farmy szereg rozmaitych miejsc o różnych skalach, funkcjach i widokach: od miejsca spotkań w rozległym salonie z widokiem na pola dawnego sadu brzoskwiniowego po zacienioną ławkę między biblioteką a skrajem lasu, która jest idealnym miejscem na samotne chwile z książką. Poszczególne miejsca o różnych funkcjach łączy wiele ścieżek i korytarzy, jeszcze bardziej zwiększając różnorodność i wyjątkowość projektu.
W tej rezydencji każdy szczegół i niestandardowe umeblowanie mają na celu przekształcenie przyziemnych, codziennych rytuałów w wyjątkowe, przemyślane, rodzinne doświadczenia. Idealnym przykładem jest kuchnia, gdzie np. deski do krojenia jeżdżą na rolkach po torach ciągnących się wzdłuż długiej wyspy, zamieniając przygotowywanie posiłków w linię montażową, w której każdy może uczestniczyć. Ci, którzy nie biorą udziału w gotowaniu, mogą wybrać się do winiarni, skąd przez przeszkloną ścianę do głównego wejścia butelki rzucają cień, tworząc zabawny wzór będący efektem gry światła i cienia. Specjalny stół ustawiony w jadalni można wieczorem skonfigurować odpowiednio do okazji. Elementy ze stali nierdzewnej, biegnące wzdłuż stołu, można obracać, aby odsłonić świeczniki, uchwyty na wazony na kwiaty lub płaskie powierzchnie na gorące dania. Przy innej okazji można je usunąć, a wyżłobienie napełnić lodem do schładzania napojów. W ciepłe wieczory posiłek można też zjeść na tarasie na dachu, skąd podziwiać można piękny zachód słońca lub na tarasie poniżej urządzić wieczór z grillowaniem. W cieniu domku przy basenie powstało idealne miejsce na wspólny lunch, a osłonięta weranda może zamienić się w uroczy pokój śniadaniowy. W tym domu każda przestrzeń jest wyjątkowa, dzięki czemu równie wyjątkowy jest też każdy posiłek.
Nawet poranna rutyna może stać się niezwykłym doświadczeniem. W pokojach dzieci poranny rytuał wytycza kamienna ścieżka. Zaczyna się jako szafka nocna przy łóżku, a następnie zamienia się w ławkę, na której można złożyć ubrania; biurko, przy którym można sprawdzić maile; umywalkę w łazience, aż w końcu staje się ona podłogą prysznicową. Z kolei w garderobie przy sypialni głównej z mahoniowej ławki wychodzą ukryte stalowe haczyki, na których zawiesić można przygotowane na dany dzień ubrania.
Marzeniem właścicieli było stworzenie idealnego miejsca spotkań dla ich rodziny; miejsca, które wypełnią wspaniałe wspomnienia celebrowane przez przyszłe pokolenia. Z tego powodu architekci wybrali materiały, które są nie tylko trwałe, ale też będą pięknie zmieniać się wraz z upływem lat. Miedziana elewacja i dach będą z czasem powoli nabierały zielonych odcieni, a wykorzystany kamień wapienny z czasem stanie się ciemniejszy, nabierając głębi. Zastosowany system okienny z pewnością zda jednak test przemijania. Został stworzony przez angielską firmę, która zajmuje się produkcją stalowych okien przemysłowych już od ponad 150 lat i większość z ich pierwszych produktów wciąż jest nienaruszona. Geotermalny system ogrzewania i chłodzenia, zielone dachy, organiczne wykończenia i okna z potrójnymi szybami zminimalizują wpływ konstrukcji na środowisko na przestrzeni pokoleń.
Rezultat? Właściciele spodziewają się spędzić w tym domu wiele wspólnych, spokojnych, letnich chwil w otoczeniu licznej rodziny, gromadząc masę niezapomnianych wspomnień.
Lokalizacja: East Hampton, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA