Rio House

IVO TAVARES STUDIO
Partnerzy

O inspiracji

Projekt Rio House to efekt gruntownej przebudowy starego, wiejskiego domu w Portugalii. Zmiany zaplanowali architekci z firmy Paulo Merlini arquitetos.

Prace renowacyjne rozpoczęły się od rozebrania starej fasady domu, która wykonana była z marnej jakości materiałów. Wtedy architekci odkryli, że dom składał się właściwie z trzech małych budynków, które powstawały stosownie do potrzeb poprzednich właścicieli. Ten fakt stał się główną inspiracją dla nowego projektu, którego powierzchnia całkowita wyniosła 350 m².

Architekci zachowali oryginalne konstrukcje, przywracając w miarę możliwości ich oryginalny kształt, który pozostał odsłonięty w nowym projekcie. Całość połączyła betonowa płyta centralnego patio, które wprowadza mnóstwo naturalnego światło do całej powierzchni wspólnej domu, znajdującej się na parterze. Ogród na dachu, który powstał na płycie centralnej, tworzy prywatną przestrzeń, na którą wychodzą wszystkie pokoje i pomieszczenia prywatne znajdujące się na piętrze.Architekci stworzyli silny kontrast między dwoma poziomami domu, opierając go na odpowiednim wyborze kontrastowych materiałów. Na parterze materiały są bardziej surowe, odwołując się do wrażenia mieszkania w granitowej przestrzeni, która zachowuje bardzo silne relacje z otoczeniem domu. Z kolei na piętrze widoczna jest bardziej geometria trzech oryginalnych budynków, które teraz prezentują się jako czyste, białe elementy, zalane naturalnym światłem. Ten poziom mieszkalny odzwierciedla klasyczne cechy typowych, portugalskich, wiejskich domów, wykorzystując drewniane żaluzje, białe ściany oraz drewniane podłogi.

Lokalizacja: Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA