River Retreat House

SIMON WILSON
Partnerzy

O inspiracji

Architekci z firmy Edwards White Architects stworzyli dom, który stanął na wąskiej działce, ale jest ustawiony tak, by najlepiej wykorzystywał ruch słońca oraz widoki na rzekę Waikato i ciągnące się dalej pasmo wzgórz Hakarimata. Prosta forma domu o powierzchni blisko 100 m2 ma odpowiednią wielkość i doskonale pasuje do tutejszego krajobrazu.Do domu prowadzi podjazd osłonięty starannie rozmieszczonymi wysokimi cedrami, które zapewniają prywatność i osłonę. Stąd dociera się na drewniany taras i do wejścia. Kluczem projektu miał być jego nieformalny styl, który w efekcie miał stworzyć miejsce proste, ale eleganckie, idealne do odpoczynku i relaksu.

Sercem domu jest kuchnia z podłogą z dębu tasmańskiego. Przestrzeń dzienna daje wiele możliwości i można z niej korzystać o każdej porze dnia. Z kuchni i jadalni schodzi się po kilku stopniach do salonu, który jest pełen światła i otwiera się na teren w sąsiedztwie rzeki. Stąd widoczna jest też antresola oraz sporo miejsca na książki, które nadają wnętrzu więcej ciepła i przytulności.

Nowoczesną atmosferę podkreślają stalowe detale oraz ramy okienne, które jednocześnie stają się ramami dla starannie wybranych widoków. Płynne połączenie przestrzeni oraz eliminacja progów świetnie współgra z naturalnymi materiałami, tworząc ostatecznie spójną, spokojną i prostą przestrzeń.

Lokalizacja: Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STOODOŁA