RK Residence

Seear-Budd Ross Rory Gardiner
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Okładziny z jasnej sosny i dach z białego metalu nadają minimalistyczny charakter RK Residence, domowi niedaleko wybrzeża w Nowej Zelandii. Projekt nawiązuje do pokrytych drewnem dwuspadowych form istniejących budynków w okolicy.

Odpowiadając na te dwa różne warunki, Seear-Budd Ross podzielił RK Residence na dwie bryły połączone przeszklonym łącznikiem. Jedna bryła jest bardziej widoczna i zawiera część dzienną oraz garaż. Druga jest bardziej prywatna i zawiera sypialnie oraz gabinety. „Dom podzielono na dwa pawilony, salonowy i sypialny, z dziedzińcem i przeszklonym łącznikiem pośrodku” – mówi założyciel studia Thomas Seear-Budd. „Front celowo wyeksponowano, podczas gdy dziedziniec i pomieszczenia sypialne stają się coraz bardziej prywatne pod względem wyrazu i doświadczenia” – kontynuował.

Blok mieszkalny od strony północnej składa się z pojedynczego pomieszczenia mieszkalnego, jadalni i kuchni w jednej połowie oraz garażu w drugiej. W bloku sypialnym na parterze znajdują się trzy sypialnie i gabinet. Natomiast mniejszy górny poziom, schowany pod dużym dachem, zawiera kolejną sypialnię, łazienkę, dodatkowy gabinet i taras.

Obydwa bloki zwieńczono płytkimi dachami czterospadowymi, pokrytymi zewnętrznie metalowymi panelami. Poziome deski z jasnej sosny nowozelandzkiej pokryły zewnętrzną część obiektu. Natomiast wewnątrz podłogi i sufity z ciemniejszego drewna uzupełniono szarym marmurem w łazienkach i kuchni. Te kontrastujące wykończenia materiałowe mają wkomponować się zarówno w naturalny krajobraz plaży, jak i sąsiednich domów.

Lokalizacja: Wellington, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA