Rodzinny dom w Leymen

Herzog & de Meuron Lukas Bögli margerita spiluttini
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Surowość i klasyczność – to dwie główne cechy domu rodzinnego, który powstał w niewielkiej miejscowości Leymen we Francji. Projekt stworzyło biuro Herzog & de Meuron, a architektem wiodącym był w tym przypadku Lukas Bögli.

Choć projekt powstał w 1996 roku, a został zrealizowany rok później, upływ czasu nie odgrywa tu znaczącej roli. Dom od zewnątrz jest bowiem ponadczasowy i może być uznany za architekturę typową dla tego rodzaju budownictwa. Mocno nachylony dach, wysoki komin i duże okna przywodzą na myśl domki rodzinne widziane na dziecięcych rysunkach. Kryty rodzajem papy dach, który nie wykracza poza obrys bryły, oraz nieukończony wygląd elewacji płynnie łączą się ze sobą.

Projekt kryje w sobie jednak znacznie więcej, niż to, co widzimy na pierwszy rzut oka – swą surowość i prostotę. Ta druga cecha nadaje mu też właśnie charakter ponadczasowy, dopasowując go jednocześnie do otoczenia.

Prosty, monolityczny budynek powstał w miejscu, w którym wciąż wystawiony jest na działanie wiatru i deszczu. Dzięki prostocie i rezygnacji z nawisów dachowych, woda spływa po budynku tak, jak spływałaby po głazie, nawiązując do okolicznych skał.

Surowość niedokończonych, betonowych ścian zewnętrznych podkreśla ciężar i materialność budynku, ale podniesienie go z ziemi – jakby stał na palach – nadaje mu jednocześnie lekkości. To wrażenie podkreślają jeszcze mocno wychodzące z boków bryły tarasy, które wzmacniają wizualne uniesienie budynku nad otaczającym go krajobrazem. Drzewa owocowe i łąki podkreślają rolniczy charakter ogrodu, który ledwo odróżnia się od otaczającej je roślinności.

Wnętrze nowoczesnej STODOŁY charakteryzuje się kontrastowymi walorami przestrzennymi, ale dominującym materiałem jest beton, a głównymi kolorami są srebrny i różowy. Szczególnie spektakularne są schody biegnące przez wszystkie poziomy domu.

Lokalizacja: Leymen, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA