Round Top Retreat

Lake Flato Architects
Kategorie: Domy ekologiczne
Partnerzy

O inspiracji

Na łamach nowoczesnej STODOŁY nie raz publikowaliśmy projekty fenomenalnej pracowni Lake Flato Architects z siedzibą w Teksasie. Projekty takie jak choćby Lavaca House urzekały nowoczesnością i pięknem STODOŁOWYCH form. Za sprawa projektu Round Top Retreat przedstawimy pracownię architektoniczną oraz przybliżymy ideę, jaka przyświeca architektom.

Kiedy w 1984 roku zdecydowali się stworzyć własną firmę architektoniczną, mieli wiele konkretnych pomysłów na temat tego, jakiego rodzaju budynki chcą projektować. Wierzyli przede wszystkim, że architektura powinna być zakorzeniona w swoim konkretnym miejscu, w znaczący sposób odpowiadać na środowisko naturalne lub zabudowane. Korzystając z lokalnych materiałów i współpracując z najlepszymi lokalnymi rzemieślnikami, starali się stworzyć budynki, które będą namacalne i nowoczesne, przyjazne dla środowiska i autentyczne, pomysłowe i rzemieślnicze.

Obecnie, ponad 30 lat później, te przekonania nadal wpływają na architekturę, którą tworzą. „Chociaż nasza firma rozwijała się wraz z zakresem i złożonością naszych projektów, odkryliśmy, że chęć budowania w partnerstwie z gruntem jest podejściem, które pozostaje aktualne i coraz bardziej aktualne. Naszymi pierwszymi projektami były domy mieszkalne i te projekty nadal nas fascynują. Odkryliśmy, że badając intymne relacje między rodziną, miejscem i budynkiem, możemy stworzyć wyjątkowe środowisko życia, które cechuje się zniewalającą autentycznością i pięknem” – mówią architekci.

Projektując w harmonii z terenem, tworzą projekty we wszystkich skalach, pod względem masy, orientacji i materiałów, które są z natury zrównoważone. Lekkie, zwisające dachy chronią okna przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i można je również zaprojektować tak, aby gromadziły wodę deszczową lub energię słoneczną. Masywne kamienne ściany pomagają pochłaniać energię promieniowania, utrzymując we wnętrzach chłód w ciągu dnia i ciepło w nocy. Coraz częściej używają zaawansowanej technologii inżynierii komputerowej do testowania założeń i opracowywania projektu tak, aby działał dokładnie tak, jak zamierzono. Chociaż pojawiająca się technologia pomaga zapewnić dodatkowe warstwy nauki, ich początkowe koncepcje często opierają się na systemach naturalnych występujących na danym terenie i na badaniu struktur lokalnych regionu. Te wczesne, pragmatyczne konstrukcje, zbudowane zanim systemy mechaniczne mogły dostarczać ciepłe i zimne powietrze, dostarczyły bezcennych lekcji na temat tego, w jaki sposób budynek może zbierać światło dzienne i wodę deszczową, chroniąc jednocześnie przed ostrymi zimowymi wiatrami i palącym letnim słońcem. „Budynki te były „zrównoważone”, zanim pojawiło się takie słowo, a czerpiąc z nich inspirację, my również możemy tworzyć budynki, które są praktyczne, ponadczasowe i ostatecznie piękne” – podsumowują.

Lokalizacja: Round Top, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA