Projekt obejmuje renowację i rozbudowę zabytkowego walijskiego domu wiejskiego z początku XVIII wieku w Parku Narodowym Brecon Beacons w południowej Walii. Dom sąsiaduje z kompleksem budynków gospodarczych skupionych wokół dziedzińca z widokiem na majestatyczne szczyty Brecon Beacons. Nasze podejście do budynku musiało uwzględniać wrażliwe otoczenie i jego zabytkowy charakter. Jednocześnie zwiększając powierzchnię użytkową. Istniała wyraźna okazja do rozwinięcia budynku w dwóch częściach. Delikatna renowacja tradycyjnego walijskiego domu wiejskiego, pozwalająca nam jednocześnie zaprojektować współczesną tylną rozbudowę.
Zewnętrznie zaprojektowaliśmy rozbudowę tak, aby pasowała do formy tradycyjnych walijskich farma. Tylna dobudówka przypomina wolnostojący budynek lekko połączony z kamiennym domem. W przeciwieństwie do bielonego wapnem domu wiejskiego, drewnianą elewację przybudówki pomalowano na czarno. Tak aby silnie kontrastować z budynkiem gospodarza, nawiązując do lokalnego języka ojczystego.
Przedłużenie starannie umieszczono, aby nie zakłócać istniejących kamiennych ścian ogrodowych. Jak również wystawać ponad strumieniem przepływającym obok domu wiejskiego, z główną południową fasadą zwróconą w stronę szczytów górskich Peny Fan i Corn Du. Wewnętrzna filozofia projektu polegała na przywróceniu istniejącego kamiennego budynku. Głównie poprzez usunięcie wszystkich zmian i modyfikacji, ponowną instalację dębowych belek, wstawienie nowych okien skrzydłowych, przywrócenie drzwi wewnętrznych i użycie tradycyjnych farb.
Ostrożnie zerwano warstwy dekoracji i pokryć ze ścian i podłóg, odsłaniając pierwotną strukturę budynku z początku XVIII wieku. Stan części tynków i stolarki pozwolił na pozostawienie tych wykończeń w stanie surowym, przy minimalnych nakładach naprawczych.
Powierzchnia: 160 m2
Lokalizacja: Walia
Tekst: nowoczesna STODOŁA