Tradycja z nutką nowoczesności

WIEDEMANN ARCHITECTS ANICE HOACHLANDER
Partnerzy

O inspiracji

Ten nowy wiejski dom powstał w wiejskiej osadzie w Wirginii. Wioska Catoctin Creek to niewielka społeczność, która rozciąga się na powierzchni około 65 hektarów, na której znajduje się jezioro, liczne strumienie i wzgórza, a w oddali widać ciągnący się łańcuch górski. Blisko 50 hektarów tej ziemi objętych jest ochroną i może być wykorzystywanych wyłącznie w celach rolniczych. Na pozostałym terenie mieszka aktywna społeczność, która spotyka się co miesiąc, by dbać o swe relacje i wspólnie zarządzać swymi nieruchomościami.- „Naszą klientkę przyciągnęło w to miejsce między innymi poczucie wspólnoty” – wyjaśnia architekt Greg Wiedemann. – „Ona jest bardzo świadoma pod względem ochrony środowiska i interesuje się zarządzaniem ziemią”.

Kiedy klientka firmy Wiedemann Architects kupiła w tej okolicy blisko pół hektara ziemi, Wiedemann oraz Felix Gonzalez, architekt odpowiedzialny za sam projekt, zaprojektowali jej dom, który oddaje ducha wspólnoty oraz otaczającą dom scenerię.

Architekci zaczęli pracę nad projektem od narysowania tradycyjnego, skromnego, wiejskiego domu, który często można spotkać w rejonie Wirginii. Następnie nadali temu projektowi „nutkę nowoczesności” i taką nowoczesną interpretację tradycyjnego budynku przedstawili swojej klientce. Dwuspadowa forma domu oraz paleta materiałów zastosowanych na zewnątrz, łącznie z metalowym dachem i białą elewacją to oznaki tradycji. Jednak duże przeszklenia i mocno zarysowana weranda to elementy wprowadzające nowoczesność.

Wprowadzając ogromne okna, które dominują w tylnej fasadzie, architekci umożliwili lepszą wentylację krzyżową domu oraz połączyli jego wnętrze z otoczeniem.
Klientka, która obecnie jest już na emeryturze, chciała mieć możliwość życia wyłącznie na parterze domu. Architekci zorganizowali go więc tak, by otwarta przestrzeń łączyła salon, jadalnię i kuchnię. Na tym samym poziomie umieszczono także sypialnię główną z łazienką oraz spore miejsce w stylu zamkniętej werandy.

Blat kuchenny doświetlają duże, otwierane okna z widokiem na wspólną ziemię całej społeczności. Właścicielka nie chciała mieć podwieszanych szafek w kuchni. Zależało jej by móc obserwować ogrom łąk, jakie rozciągają się z tej strony” – wyjaśnia Wiedemann.

Ta duża, przeszklona weranda stała się ulubionym miejscem właścicielki, która spędza tu mnóstwo czasu, patrząc na łąki i góry. Stąd można dotrzeć bezpośrednio do kuchni i salonu. Na parterze znajdują się jeszcze dwa pokoje gościnne dla dzieci właścicielki oraz jeden apartament, który przeznaczony jest na wynajem.

Interesuje Cię pokrycie dachowe z blachy aluminiowej zajrzyj tutaj.

Lokalizacja: Catoctin Creek, Wirginia, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA