Rustykalna kryjówka w Toledo

Belén Domecq Montse Garriga
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Dom wakacyjny projektantki wnętrz Belén Domecq w pobliżu Toledo sprawia wrażenie, jakby wyrósł z ziemi. W rzeczywistości był to jeden z jej celów, kiedy powiększała dawno opuszczoną oborę, aby stworzyć rustykalną kryjówkę. Obecnie, parterowy budynek w kształcie litery U, dom przypomina współczesne ranczo. Nawiązuje również do tradycyjnych domów wiejskich dzięki szerokiemu wykorzystaniu lokalnych, naturalnych materiałów.

Dawne schronienie dla pasterzy

Rdzeń domu jest stary. Niegdyś była to spora obora. Jej dach pokryto wyblakłymi dachówkami o delikatnym złotym odcieniu, które oświetlone słońcem przypominają kolor lokalnej ziemi. Ostatni raz był zamieszkiwany 100 lat temu i kiedyś zapewniał schronienie zarówno pasterzom, jak i krowom. Ten budynek stanowi teraz część kuchni z otwartymi półkami, szafkami kuchennymi w kolorze leśnej zieleni i koszami ze słomy wypełnionymi owocami. Sąsiednią strukturę gospodarczą z przodu domu powiększono, aby stworzyć nowe, przestronne wejście główne. Znajduje się w nim nowoczesna siatka okien w czarnych ramach, sięgających od podłogi do sufitu, z widokiem na zalesioną okolicę.

Przemyślane powiększenie rezydencji

Z tyłu oryginalnej konstrukcji dodano dwa nowe skrzydła, oba urządzone w tradycyjnym stylu i płynnie komponujące się ze starszą częścią domu. W jednym ze skrzydeł znajduje się salon i główna sypialnia. W drugim pokoje, z których korzystają dzieci pary oraz goście. Pomiędzy skrzydłami wciśnięto kolejny dodatek – galerię ze stołem jadalnym i pełnowymiarowymi oknami wychodzącymi na ogród. Tuż obok znajduje się nieformalna pergola, która zapewnia cień nad drugą jadalnią. Ceramiczne dachówki przekształcone w kinkiety ścienne pokryto mieszanką wapienno-kredową stosowaną również na ścianach, dzięki czemu są zakamuflowane na tle.

Przyroda na wyciągnięcie ręki

Podczas gdy dom wydaje się zintegrowany z krajobrazem, nieokiełznana przyroda jest na wyciągnięcie ręki. Pomiędzy skrzydłami, w otoczonej murem przestrzeni poza pergolą, znajduje się stylizowany ogród zaprojektowany przez architekta krajobrazu Jesúsa Ibáñeza. Tutaj zebrał rodzime rośliny w donicach o stalowych krawędziach, oddzielając je od szerokich, usianych żwirem rzecznym ścieżek. Zachowano cztery imponujące 400-letnie drzewa oliwne, a dzięki kilku cyprysom ogród przypomina starożytną rzymską willę. Z jednej strony znajduje się nowy basen. Dzięki połączeniu eleganckich antyków i samodziałowych mebli, wnętrze oscyluje między formalnością a nieformalnością. Główne wejście robi wrażenie dzięki belgijskiemu gobelinowi z XVI wieku i  antycznemu francuskiemu stołowi. Jednak mata z sitowia i rośliny w glinianych doniczkach tworzą odprężającą atmosferę.

Lokalizacja: Toledo, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA