Ryan House

Arthouse Architects HR Construction Sarah Rowlands
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Miał być celebracją życia rodzinnego. Z takim założeniem zaprojektowano go przez firmy Arthouse Architects oraz Hamish Ryan Construction. Tak się też dobrze złożyło, że właściciele ostatniej z tych firm są również właścicielami samego domu. Ryan House stoi na dużej działce o powierzchni 6500m², która znajduje się na przedmieściach miasta Blenheim.

„Ryan ze swoją rodziną mieszkał wcześniej w wiejskim domu w rejonie Marlborough, ale chciał mieć ponadczasowy dom i bardziej wyszukany. Miał on pasować również do kontekstu danej lokalizacji” mówi architekt. „Odpowiedzieliśmy na jego pragnienia tworząc ponadczasową, tradycyjną architekturę o dwuspadowej formie dachu. Zinterpretowaliśmy ją na sposób nowoczesny”. Rynny i rury ze stali nierdzewnej celowo ukryto, by stworzyć wyraźne, posągowe formy.

Architekci zaprojektowali miejsce i budynek w taki sposób, by mieć pewność, że z różnych części będzie korzystało się o różnych porach dnia. Zastosowany schemat jest zgodny z ruchem słońca i zrozumieniem głównych kierunków, z których wieje wiatr. Dwa moduły są jednopiętrowe, z garażem w jednym skrzydle i sypialniami dzieci w drugim. Łączy je dwupoziomowy moduł, który znajduje się pomiędzy nimi, z częściowo wypłaszczonym dachem.

Ze względu na życie rodzinne, architekci dobrali materiały, które nie będą wymagały ciągłego czyszczenia i konserwacji.
„W obecnych czasach cegła może mieć bardzo współczesny wygląd, zachowując przy  tym swoją wartość i nie wymagając konserwacji” wyjaśnia Jorgen. Materiały zastosowane wewnątrz są naturalne i stonowane. Pozwala to połączyć przestrzenie wewnętrzne, niezależnie od ich funkcjonalności. Garaż znajduje się blisko kuchni, by nie trzeba było daleko nosić zakupów, a teren kuchni i jadalni służy jako „miejsce kontrolne” domu, łącząc go z otoczeniem zewnętrznym, w tym z basenem i miejscem do rozrywki.

Lokalizacja: Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA