Salt House

Brigita Bula architects Reinis Hofmanis
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Salt House znajduje się na skraju historycznego centrum Pāvilosta. Panuje tam umiarkowany klimat z silnym wiatrem, dlatego budynek został zbudowany z grubych, otynkowanych wapnem bloków. Przekrój parterowego budynku został zainspirowany tradycyjnymi domami rybackimi dominującymi w okolicy, z wnętrzem otwartym na całą wysokość i szerokość budynku.

Każda z prostopadle przecinających się ulic w Pāvilosta prowadzi na plażę, a morze widać już z daleka. Niewątpliwie tworząc niepowtarzalny klimat. Parterowy dom o powierzchni 240 metrów kwadratowych położony jest na nadmorskiej łące jako prosta, wąska bryła. Pozostawia tak mały ślad w istniejącym biotopie, jak możliwy. Kolorowy i tętniący życiem kwietnik przed domem powstał z selekcji i uprawy lokalnych roślin, ziół i kwiatów z okolicznych łąk. Dom przypomina wydmę, która łapie całą sól niesiona przez morską bryzę.

„Dom Solny”

Stąd nazwa – Salt House – Dom Solny. Idea ta znajduje odzwierciedlenie w naturalnym materiale elewacji – naturalnym tynku wapiennym. Swoją strukturą i kolorem przypomina gruboziarnistą sól. Istnieją pewne powody, dla których nadmorskie domy w Pavilosta wyglądają inaczej niż wszędzie indziej na Łotwie. Na przykład wiatr w Pāvilosta wieje prawie poziomo i dlatego tutejsze domy nigdy nie miały wystających okapów. Klimat nad morzem jest tam łagodny, więc nie ma potrzeby dodatkowej izolacji cieplnej. Prawdziwym wyzwaniem jest wiatro-odporność domu.

Ochrona przed wiatrem

W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć lokalnych rzemieślników, którzy potrafią wykonać wysokiej jakości wiatroodporne połączenia drewniane. Na główną konstrukcję wybrano więc bloki z betonu komórkowego o grubości 500 mm. W tej konkretnej sytuacji nie trzeba ich dodatkowo docieplać, technologia budowy zapewnia wymaganą wiatroszczelność. Przekrój bryły budynku został skopiowany z typowych dla okolicy oryginalnych domów rybackich. Istnieje dynamiczne nakładanie się otwartej przestrzeni, która biegnie przez całą wysokość i długość domu, oraz zamkniętych pomieszczeń we wnętrzu Salt House. Taki układ tworzy naprzemienne poczucie przestronności i intymności. W ten sposób przypomina nieustannie zmieniający się widok na morze, którym właściciele mogą się cieszyć za każdym razem, gdy przechodzą przez dom.

Spokój we wnętrzu

W domu zastosowano system wentylacji zapewniający komfortowy klimat, choć naturalna wentylacja jest zapewniona przez uchylne drzwi z każdego pomieszczenia w domu. Drzwi otynkowano tym samym materiałem elewacyjnym. W ten sposób okna są bez podziałów, łącząc przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną. Zapewniają też niezakłócony widok. System ogrzewania jest zintegrowany z podłogami, które są wykonane z lanego betonu. Dom to prosta koperta, która wyznacza kawałek otaczającego świata. Wewnątrz otwarte i zamknięte przestrzenie nakładają się na siebie, zapewniając półprzezroczystą przestrzeń zarówno otwartości, jak i intymności.

Dzięki zastosowaniu autentycznych, naturalnych materiałów Salt House zachowuje spokój zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, bez widocznych ograniczeń. Powierzchnie wnętrz pozostawiono bez jakichkolwiek wykończeń dekoracyjnych, eksponujących istotę i naturalne piękno zastosowanych materiałów i technologii budowlanych. Prawie wszystkie meble i wyposażenie są wykonane lokalnie, m.in. odlewane meble betonowe, stoły z bali itp. Budynek z wiekiem zachowa swoją elegancję i piękno – pęknięcia czy rdzawe plamy będą pasować do jego wizerunku, bo taka jest naturalna kolej rzeczy.

Lokalizacja: Pāvilosta, Łotwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA