Sandbank

Mary Arnold-Forster Architects
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Rodzina Klienta chciała przeprowadzić się do Iony po wielu latach odwiedzania wyspy z dalszą rodziną i przyjaciółmi. W latach sześćdziesiątych ich rodzina zbudowała bungalow Doran jako dom wakacyjny. Ta wczesna forma konstrukcji zewnętrznej była kiedyś popularna w całym regionie Highlands i składała się z prefabrykowanych paneli betonowych. Choć bungalow był pełen szczęśliwych wspomnień, nie był na tyle duży, aby pomieścić rodzinę na stałe i trudno było ogrzać go w zimie. Klient zdecydował się zburzyć stary dom i zbudować nowy, który szanuje historię bungalowu i jego gości.

Odpowiedź projektowa opiera się na recyklingu elementów starego domu. Lokalizacja i bryła nowego projektu są dokładnie takie same jak w bungalowie. Prefabrykowane panele z konstrukcji Doran zostały ponownie wykorzystane jako kostka brukowa. Podbudówka została przetworzona przez sąsiada w celu zabezpieczenia morskiego pola podatnego na powodzie, a stare belki zostały odłożone na podniesione grządki w ogrodzie.

Podłogę z polerowanego betonu wykonano z kruszywa z najbliższego kamieniołomu w Mull, drewno na podłogę i schody wykonano z modrzewia z Ross-shire, a kuchnię zbudowano na Skye. Klient chciał również, aby dom był zrównoważony pod względem trwałości i zużycia energii. Okna i świetliki dachowe są starannie zorientowane, aby zapewnić pasywne zyski energii słonecznej, a izolacja z włókna drzewnego służy do stworzenia oddychającej powłoki budynku. Zlicowane detale świetlików dachowych i modrzewiowa okładzina przeciwdeszczowa zapewniają czystą, prostą formę dachu.

Wyzwanie polegające na stworzeniu większej liczby pomieszczeń w tej samej przegrodzie budynku zostało rozwiązane poprzez dodanie centralnej klatki schodowej i świetlików dachowych, przekształcając dawne poddasze w przestrzenie mieszkalne. Obydwa piętra są dwupoziomowe i obracają się wokół centralnej klatki schodowej, tworząc cztery odrębne strefy o różnej wysokości sufitu. Strefy te zwiększają prywatność od poziomu wejścia do przestrzeni mieszkalnej i sypialni rodzinnych powyżej.

Lokalizacja: Iona, Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA