Sauna Ranco w Chile

NICOLÁS VALDÉS
Partnerzy

O inspiracji

W regionie Los Lagos w Chile, na ciemnej granitowej skale z widokiem na jezioro, pośród drzew cyprysowych stanął oryginalny budynek „Sauna Ranco”.

Konstrukcja została zaprojektowana przez firmę Panorama, a jej trzy różne elementy połączone są wspólnym przejściem. Sauna, osłonięty taras i przebieralnia zostały celowo odwrócone względem siebie, by każde z tych miejsc miało nieco inny widok na jezioro. Projekt bierze pod uwagę krajobraz tego miejsca oraz najbliższe otoczenie, pozwalając użytkownikom nacieszyć się przyrodą z różnych perspektyw, przechodząc przez trzy elementy.

Konstrukcja jest wystarczająco solidna, by wytrzymała trudny klimat tego miejsca. Elewacja zewnętrzna wykonana jest z dębu i z czasem nabierze bardziej szarych odcieni, podobnych do rosnących tu drzew. Poza tym takie barwy pozwolą budynkowi dopasować się do szarości skał i srebrnego odcienia jeziora.

Ciepłe wnętrza, wyłożone drewnem topoli, są proste i nie zakłócają uroku tego miejsca, oddając pierwsze miejsce przyrodzie i pięknym krajobrazom.

Trzy elementy opierają się na stalowych podporach i wydają się unosić nad skałą. Kiedy przechodzi się między nimi, widoki zmieniają się, dzięki innym kątom patrzenia. Proste, ułożone pionowo deski stają się dobrym tłem dla gry światła i cienia.

Lokalizacja: Los Lagos, Chile
Powierzchnia: 30 mkw
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

NICOLÁS VALDÉS