Shearers Quarters

Wardle Trevor Mein
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Budynek o nazwie Shearers Quarters to dodatkowy budynek, który znajduje się na wciąż działającej farmie owiec.

Farma „Waterview” to duża nieruchomość na północy wsypy Bruny, gdzie w 1840 roku osiadł Kapitan James Kelly. Cała powierzchnia nadal działającego gospodarstwa owczego obejmuje 440 hektarów, które od 10 lat należą do jednej rodziny. Priorytetem właścicieli było dotychczas odnowienie krajobrazu części farmy. Został on objęty bowiem ochroną konserwatora. W tej części zaplanowano też posadzenie ponad 6 tysięcy rodzimych drzew.

Shearers Quarters powstały w miejscu dawnej szopy, w której strzyżono owce. Budynek pełni rolę dodatkową dla wciąż istniejącego na farmie domu głównego. Nowe kwatery mają służyć pracownikom, rodzinie i przyjaciołom, którzy licznie zjeżdżają tu na coroczne weekendy sadzenia drzew. Części wspólne domu obejmują duży pokój dzienny z jadalnią i kuchnią oraz małą łazienkę i pralnię. Części prywatne to natomiast dwie sypialnie i jeden pokój z łózkami piętrowymi.

Kształt budynku i jego geometria dopasowano do okolicy. Plan zmienia się zależnie od jego długości, kończąc się szeroką ścianą od wschodu. Nieregularny kształt ścian przekłada się na wnętrze, a podkreślają go jeszcze ułożone podłużnie deski i ramy okienne. Paleta materiałów jest prosta i bardzo ograniczona. Na zewnątrz to przede wszystkim blacha dachowa, a wewnątrz w całości dominuje drewno. W sypialniach wykorzystano dawne skrzynki na jabłka, które tu zyskały nowe życie i nową formę.

Lokalizacja: Hobart, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf