Shift House

MAUD Sam Hartnett
Kategorie: Renowacje Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Jako jedna z głównych arterii spacerowych i rowerowych w zatoce Freemans, Franklin Road jest powszechnie ceniona ze względu na charakterystyczne domy i dojrzałe platany rosnące wzdłuż jej brzegów. Shift House, wiktoriańska willa, która niedawno przeszła gruntowny remont i rozbudowę przez firmę MAUD, znajduje się przy tej atrakcyjnej ulicy. Zaprojektowany przez dyrektor studia, Natashę Markham, jako jej własny dom, projekt ten stanowi przemyślaną renowację tożsamości dziedzictwa, aby starannie odzwierciedlić codzienne wzorce charakterystyczne dla jej rodziny.

Mieszkając w tym domu przez siedem lat przed remontem, Natasza posiadała szeroką wiedzę na temat najtrwalszych cech domu i ta wiedza wyznaczała zakres prac. „Dom został zaprojektowany z myślą o współczesnym stylu życia, więc w pewnym sensie pozwolił nam żyć tak, jak zawsze chcieliśmy” – mówi Markham. Istniejąca willa, podobnie jak dwukondygnacyjna dobudowa z tyłu, wymagała „dość rozległych prac naprawczych”, a mimo to pierwotne przeznaczenie tych pomieszczeń pozostało. Co więcej, kolor odgrywa ważną rolę; Natasha zastosowała paletę, która przemieszcza się pomiędzy pomieszczeniami, delikatnie różnicując je od siebie. „Przestrzenie willi są dość regularne – są prostokątne z oknami o tych samych wymiarach – więc kolor pomaga nadać każdemu pokojowi własny charakter i osobowość” – kwituje. „Zmiany w tonacji są dość subtelne, ale w miarę przechodzenia do nowszej części domu są one nieco bardziej cofnięte, a nacisk przesuwa się z tonu na fakturę”.

Eksperymenty wnętrzarskie

Schodząc do dolnej połowy dobudówki, pomieszczenia mieszkalne otwierają się na basen i ogród z tyłu. Najbardziej zauważalnym elementem jest podłoga z czerwonej cegły, która w dużym stopniu wpłynęła na resztę palety. Jak mówi Natasha, te podłogi, w których wykorzystano cegły odzyskane z pierwotnego domu, powstały w wyniku eksperymentów. „Jedną z największych zalet projektowania własnego domu jest możliwość wypróbowania rzeczy, których mogłeś nie ryzykować u klienta” – mówi. Innym kluczowym przykładem tego uzasadnienia było świadome zbadanie przez Nataszę wyników zrównoważonego projektu, co doprowadziło do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu i rozważenia źródeł i wykorzystania energii. „Starając się zrównoważyć obciążenie, staraliśmy się zastosować bardziej energooszczędne urządzenia i systemy grzewcze”.

Pomimo celowo skromnych rozmiarów, główna część dzienna wyraża hojność przestrzeni dzięki wyraźnemu połączeniu z otoczeniem i uporządkowanej, ale ciepłej estetyce. Jak twierdzi Natasha, „bardziej przypomina pawilon ogrodowy ze względu na związek między wnętrzem a otoczeniem”. Kuchnia znajduje się z boku tej przestrzeni. Ciemno bejcowana stolarka dębowa jest stonowana w połączeniu z przyjemnymi w dotyku podłogami, a minimalne i współczesne detale ustępują miejsca uspokajającej atmosferze.

W rezultacie Shift House to całkowicie autentyczny projekt, który pasuje do jego mieszkańców i ich stylu życia. Jak twierdzi Natasha, „projekt odwzorowuje wzorce naszego codziennego życia, co z kolei wniosło poczucie prawdziwej łatwości do sposobu, w jaki żyjemy w domu”.

Lokalizacja: Freemans Bay, Auckland, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt