Shingle House

WT Architecture
Partnerzy

O inspiracji

Dom Shingle House zaprojektowany przez NORD Architecture to drugi dom letniskowy z projektu „Living Architecture” Alaina de Bottona.Budynek stoi na plaży na przylądku Dungeness w Kent. Z zewnątrz obłożony jest czarną płytką kamienną, a wnętrze wykończone jest pomalowanymi na biało panelami z drewna.  Duże, przeszklone drzwi harmonijkowe w części salonu i sypialniach otwierają wnętrze na przestrzeń zewnętrzną i plażę.

W Shingle House może nocować osiem osób i domek można wynająć.

„Living Architecture” to projekt zainicjowany przez pisarza Alaina de Bottona, który chciał stworzyć serię wakacyjnych domków w malowniczych lokalizacjach. Budynki mają być projektowane przez znanych architektów.

W ramach projektu pracowali już Peter Zumthor z Hopkins Architects, MVRDV i Jarmund/Vigsnaes Architects.

Opis wg Living Architecture:

Domek zwany “The Shingle House” znajduje się w jednym z najbardziej niezwykłych i poetyckich krajobrazów w Anglii, na kamienistej plaży na przylądku Dungeness w pobliżu Romney Marsh.

Ogromna plaża jest pusta i tylko w niektórych miejscach można na niej znaleźć chaty rybaków (wiele z nich należy obecnie do artystów, wśród których był też nieżyjący już Derek Jarman). Są  tam też dwie latarnie morskie, stacja miniaturowego pociągu, który jeździ po nabrzeżu, a w oddali widać zarysy elektrowni atomowej.

Cała plaża została zaklasyfikowana jako rezerwat przyrody, pełna jest niezwykłej roślinności i uznawana jest przez przyrodników jako raj dla ptactwa.

Domek został zaprojektowany przez młodą szkocką firmę NORD Architecture, która dopasowała swój projekt do naturalnego wyglądu tego miejsca, tworząc prosty, monumentalny, czarny dom, wykończony czarną płytką kamienną z zewnątrz i piękną paletą barw drewna i betonu we wnętrzu.

Lokalizacja: Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA