Silver Lining House

Mork-Ulnes Architects Alison Damonte Bruce Damonte
Partnerzy

O inspiracji

Trzypiętrowy dom, Silver Lining House, mieści się w samym sercu San Francisco. Założeniem projektu był dom z trzema sypialniami, z którego roztaczają się malownicze widoki na bliźniacze szczyty San Francisco i zachodnie niebo.

W 2010 roku projektantka wnętrz Alison Damonte i fotograf architektury Bruce Damonte kupili skromną drewnianą rezydencję mającą ponad sto lat. Z biegiem lat małżeństwo powoli rozpoczęło szeroko zakrojony proces renowacji. Przyjaciel pary, architekt Casper Mork-Ulnes był naturalnym wyborem na kierownika przeprojektowania. Chociaż projekt był na zaawansowanym etapie przebudowy, w Wigilię 2017 r. dom strawił pożar. Chociaż incydent wymusił ponowną ocenę zakresu i skali przeprojektowania, cel pary pozostał ten sam.

Oryginalny drewniany dom z 1908 roku, zbudowany dla dekarza i jego pięcioosobowej rodziny, był parterowy z niskim dachem. Wyróżniał się spośród bardziej tradycyjnych dwupiętrowych dwuspadowych dachów otaczających stromą ulicę San Francisco. Mork-Ulnes zaproponował nową konstrukcję o proporcjach, skali i bryle zewnętrznej, która wzorowała się na edwardiańskich sąsiadach ze szczytami. Zewnętrzna okładzina cedrowa nawiązuje do lokalnego języka. Poprzedni mały i fioletowy wiktoriański dom zastąpiono nowoczesnym domem, który harmonijnie wtapia się w krajobraz. Nowy dom ma podobną sylwetkę do sąsiadów. Reinterpretuje jednak wiktoriańskie elementy projektu w nowoczesne detale, takie jak wzory bocznic i graficzne okna.

Wnętrza domu zaprojektowano tak, aby stworzyć witrynę dla kolekcji dzieł sztuki i mebli pary młodej oraz przestrzeń do zaprezentowania ich zainteresowania materiałami i fakturami. Centralna, zakrzywiona i rzeźbiona klatka schodowa domu pozwala światłu ze świetlika na trzecim piętrze spływać i załamywać się w dół na parter, tworząc atmosferę odzwierciedlającą twórczego ducha pary.

Lokalizacja: San Francisco
Tekst: nowoczesna STODOŁA