Skromny, wiejski dom

CAMERON CAMPBELL
Partnerzy

O inspiracji

Skromny, wiejski dom w Iowa z połowy XIX wieku wzbogacił się o przybudówkę i połączył przeszłość z duchem obecnych czasów.

Dom stoi na działce w pobliżu pięknego szlaku Iowa River Corridor Trail i został zaprojektowany przez firmę Neumann Monson Architects dla miejskiego dewelopera. Projekt jest prosty i świetnie równoważy stare z nowym.

Architekci zdecydowali się na usunięcie kilku warstw zdobień, niespójnych przybudówek oraz dużej werandy, która zagracała pierwotną konstrukcję. Rezydencja miała być skromna, a prace renowacyjne miały odzwierciedlać otoczenie domu, zapewniając jednocześnie mieszkańcom wszelkie wygody, jakie oferują obecne czasy.Projekt obejmuje dwa elementy – dom i garaż, które łączą się osłoniętym przejściem. Dwuspadowe formy dachów są swym lustrzanym odbiciem, szanując jednocześnie typologię architektury tego miejsca. Całą posiadłość otacza stalowy płot, a jej okolice zacieniają liczne drzewa. Trawnik dekorują kamienne ścieżki, starannie zaplanowane.

Minimalizm projektu pozwala podkreślić to, co pozostało w tym domu z dawnych czasów, wprowadzając jednocześnie nowoczesność w jej spokojnym wymiarze. Odsłoniętą murarkę i drewno równoważą białe ściany, połączone miejscami z czarną stalą.

Na przestronnym parterze ciepłym elementem przestrzeni jest stary kominek, przy którym wiją się spiralne schody. Na górze znajduje się sypialnia główna, którą powiększono o eleganckie okna mansardowe, zalewając wnętrze naturalnym światłem słonecznym. Okna pozwalają stąd dojrzeć piękną roślinność najbliższej okolicy.

Poza zmianą stylu dawnego wiejskiego domu, wzbogacił się on również o nowoczesne systemy stosowane w obecnych budynkach. Zwiększono komfort termiczny mieszkańców oraz zadbano o nowe, ekologiczne oświetlenie i urządzenia.

Cała renowacja pozwoliła stworzyć nowoczesny, wiejski dom, który po cichu nawiązuje do swej dawnej, rolniczej przeszłości.

Lokalizacja: Iowa, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

CAMERON CAMPBELL