Smith Lake Waterfall

Barrett Architecture Studio Irving Blanco Photography
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Kiedy zaczęto analizować możliwości zaprojektowania nowego domu nad jeziorem dla ośmioosobowej rodziny, odkryto, że coraz bardziej zbliżano się do najlepszej części ich dużej działki nad brzegiem morza. Strumienia, który w porze deszczowej płynie przez posiadłość, a następnie spada do jeziora Smith.

Po rozważeniu kilku opcji lokalizacji wzdłuż koryta strumienia, klient zapytał, czy byłoby możliwe umieszczenie części domu po przeciwnej stronie strumienia. Po kilku iteracjach ostateczny projekt opierał się na umieszczeniu dużego, wielkiego pomieszczenia na pomostowym systemie konstrukcyjnym, który rozciągał się w poprzek kaskadowego strumienia.

Przestrzeń mieszkalna ma głębokość jednego pokoju, z dużymi oknami po obu stronach. Roztacza się z nich widok na strumień w górę i w dół, a od strony zbocza otwiera się rozległy widok na jezioro poniżej. Na jednym końcu przestrzeni dziennej kuchnia otwiera się na osłonięty ganek, wystarczająco duży, aby pomieścić stół jadalny i część wypoczynkową z kominkiem. Korzystając z relaksującego życia nad jeziorem, trzy sypialnie są dostępne po drugiej stronie osłoniętej werandy z głównego domu. Apartament główny znajduje się po drugiej stronie mostu i dysponuje prywatnym tarasem znajdującym się nad wodospadem. Na jednym końcu przestrzeni mieszkalnej, za masywnym kominkiem, częściowo ukryte schody prowadzą do biura zlokalizowanego nad główną łazienką.

Ze względu na nierówny, stromo nachylony teren, z każdej przestrzeni w domu roztacza się niepowtarzalny widok na jezioro i teren wokół domu. Bardzo liniowy charakter domu ma strategiczne znaczenie z kilku powodów. Wykorzystuje nabrzeże o długości 400 metrów i zachęca do przemieszczania się na posesję w obie strony w celu wykorzystania przyszłych możliwości. Pozwala również każdemu pomieszczeniu mieszkalnemu widzieć brzeg jeziora i jego środek.

Lokalizacja: Alabama, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA