Smith Residence

MacKay-Lyons Sweetapple Architects Doublespace Photography
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Właściciele tego domu kupili działkę przylegającą do farmy, której właścicielem jest Brian MacKay-Lyons – jeden z właścicieli studia  architektonicznego MacKay-Lyons Sweetapple Architects (MLSA). Kiedyś w tym miejscu funkcjonował mały port rybacki i to właśnie on stał się inspiracją dla architektów.

Projekt „Smith Residence” składa się z trzech „domów” z dwuspadowym dachem, które nawiązują do lokalnej architektury i świetnie ją wzbogacają. Nowe elementy ustawiono na podstawie z lokalnie pozyskiwanego granitu, który zakotwicza je w krajobrazie. „Liczne podwórza wydzielone przez poszczególne budynki tworzą mikroklimaty, które zarówno łapią słońce, jak i blokują wiatr, dopasowując się do pory roku i dziennych rytuałów rodziny” mówią architekci. Podział domu na trzy budynki zgadza się z podziałem na różne funkcje. Budynki łączy jednak ich wygląd zewnętrzny, czyli jednakowo nachylone dachy oraz stal kortenowska. „Te tradycyjne formy naśladują lokalną architekturę, ale elewacja z kortenu zdecydowanie je unowocześnia, zapewniając jednocześnie minimalistyczny wygląd” – mówią przedstawiciele MLSA. „W czasach, kiedy świat tak szybko się zmienia, ten projekt staje się ponadczasowy”.

Jeden z pawilonów mieści otwarty salon połączony z kuchnią i jadalnią, którą otoczono dużymi oknami odkrywającymi zapierające dech w piersiach widoki na ocean. Ogromny stół w jadalni wykonano z lokalnie pozyskiwanego drzewa, a potężny kominek zbudowano z miejscowego granitu. Odsłonięte stalowe belki dachowe pomalowano na czarno, a przestrzenie obłożono jesionowym fornirem, który wprowadza naturalne ciepło do całego pomieszczenia. Wąski dziedziniec oddziela ten pawilon od sąsiedniej konstrukcji, w której urządzono sypialnię główną, pomalowaną na biało. Trzeci budynek znajduje się nieco niżej i mieści wspólną sypialnię dzieci.

Lokalizacja: Nowa Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA