nowoczesna STODOŁA

Snuck Farm

O inspiracji

To nowoczesna konstrukcja, która powstała w hołdzie dla wiejskiej prostoty i równowagi.
Farma Snuck została założona pod koniec XIX wieku w Pleasant Grove w amerykańskim stanie Utah i do dziś prowadzona jest przez tę samą rodzinę. Została jednak przekształcona z tradycyjnych zabudowań rolniczych, zamieniając się w organizację skupioną na mieszkających tu ludziach. Współczesnym celem farmy jest promowanie zrównoważonego stylu życia w bliskości z przyrodą oraz wytwarzanie świeżej, organicznej żywności, z której korzystać może cała tutejsza społeczność.
Prace nad projektem wspólnie prowadzone były przez studio Lloyd Architects oraz Louise Hill z firmy Louise Hill Design, a celem było stworzenie nowej stodoły, która łączyć miała przestrzenie prywatne z publicznymi oraz miejscem przeznaczonym do pracy. Budowa została ukończona w 2014 roku, a potężna konstrukcja została podzielona na dwie oddzielne części przez biegnący przez środek otwierany korytarz, który tworzy rodzaj wiaty i jest na tyle duży, że może nim przejechać  ciągnik.
Po jednej stronie znalazły się pomieszczenia związane z rolnictwem, jak również biura administracyjne. Druga część zawiera duży, publiczny salon oraz wspólną kuchnię, gdzie odbywają się zajęcia z gotowania oraz sezonowe warsztaty.
Nowa konstrukcja nawiązuje do tradycyjnej, wiejskiej architektury z dwuspadowym dachem. Głównym materiałem zastosowanym podczas budowy było drewno, które dominuje także we wnętrzu. Nowoczesność wprowadzają tu jednak materiały takie, jak marmur i powierzchnie kuchenne ze stali nierdzewnej. Wyjątkowe są też oprawy oświetleniowe.
Budynek jest pełen okien, które wpuszczają do wnętrza sporo naturalnego światła, a białe ściany dobrze łączą się z ciepłymi odcieniami brązów tworząc przytulna i przyjazną atmosferę, pasującą idealnie do założeń projektu – łączenia ludzi i promowania wiejskiego, prostego stylu życia.

Lokalizacja: Pleasant Grove, Utah, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Partner